Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy nieistniejącego zespołu przystankowego. Zobacz też: Wolica.

Schemat trasy linii 104 i położenia pętli na planie Warszawy (1988)

Zespół przystankowy Wolica – historyczna pętla autobusowa położona przy ul. Nowoursynowskiej, w pobliżu ul. Kokosowej oraz skrzyżowania z ul. Płaskowickiej (które nie istniało w czasie wykorzystywania pętli).

Historia

Przystanek pojawia się na mapie w 1950 roku i kursujące stamtąd autobusy łączą wieś Wolica z Dworcem Południowym[1] – to pierwszy zespół przystanków autobusowych na Ursynowie. Jedyną linią, która krańcowała na Wolicy była linia 104, która w latach 70. i 80. XX wieku łączyła Ursynów z krańcami przy ul. Rakowieckiej.

Nazwę "Wolica" nosiły dwa zespoły na Ursynowie – drugim był kraniec położony przy ul. Belgradzkiej, Natolin-Wolica, zlikwidowany w 1996 roku.

W latach 90. XX wieku pętla miała brukowaną nawierzchnię, znajdowała się na niej ławka ze zbitych desek oraz słup oświetleniowy. Nie było chodnika, a dziury na ul. Nowoursynowskiej zasypywano żwirem. Właśnie wtedy kraniec zlikwidowano, a linię 104 skierowano na Ursynów Południowy.

Układ przystanków

W zespole bezpośrednio przez likwidacją, tj. do 6 stycznia 1990 roku zatrzymywały się następujące linie komunikacji miejskiej:

  • 01:
    krańcowy: 104

Przypisy

 

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.