FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Powsinek.
Powsinek
Petla Powsinek 2

Pętla autobusowa "Powsinek"

Zespół przystankowy Powsinek (nr 3046, rozkłady jazdy) – zespół przystanków autobusowych w Powsinku położona przy ulicy Przyczółkowej.

Historia Edytuj

Zespół Powsinek został uruchomiony 5 czerwca 1955 roku dla linii 103, którą na prośby mieszkańców, przedłużono tutaj z krańca Wilanów do przyłączonego do Warszawy w roku 1951 Powsinka.

W 1957 roku linię 103 zastąpiła linia 140, która miała tutaj swój kraniec aż do 1992 roku. Od tego czasu zespół był wykorzystywany tylko jako zespół przelotowy, a także w ciągu roku szkolnego pętla była wykorzystywana jako kraniec dla dwóch porannych kursów autobusów linii 163 oraz 164, w celu dowozu dzieci z Zawad i Kępy Zawadowskiej do pobliskiej szkoły.

W 2011 roku odbył się remont na terenie pętli - wówczas kraniec przeniesiono około 100 metrów za dotychczasową lokalizacją, a w dotychczasowym miejscu wybudowano myjnię samochodową.

15 lutego 2016 roku kraniec powrócił do użytkowania - skierowano tutaj nową linię 323 z Osi Królewskiej.

Budowa POW - zmiany w zespole Edytuj

9 maja 2018 roku, w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, zawieszono funkcjonowanie przystanku nr 02, a w jego zastępstwie uruchomiono przystanek nr 52, który zlokalizowany jest około 50 m przed docelową lokalizacją na tymczasowym wypłytowaniu.

15 czerwca 2018 roku, w związku z przełożeniem ruchu kołowego na tymczasową jezdnię ul. Przyczółkowej, zmieniono lokalizację przystanku nr 52, który mieści się teraz na jezdni wschodniej w tymczasowej zatoce na wysokości lokalizacji docelowej.

Dodatkowo, od 17 czerwca 2018 roku, w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, zawieszono funkcjonowanie przystanku nr 01, a w jego zastępstwie uruchomiono przystanek nr 51, przy tymczasowej jezdni zachodniej ul. Przyczółkowej, naprzeciwko przystanku nr 52.

Układ przystanków Edytuj

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Galeria Edytuj

 
Krańce komunikacyjne w Wilanowie:

Obecnie działające: BranickiegoKępa ZawadowskaPowsin-Park KulturySarmackaŚwiątynia Opatrzności BożejWaflowaWilanówPowsinekOś KrólewskaGlebowa
Niewykorzystywane: Stare Kabaty

 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.