Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Ulica Kierbedzia i Most Kierbedzia.
Schemat rozmieszczenia przystanków w zespole "Kierbedzia"

Widok dawnej (zawieszonej) pętli "Kierbedzia" (2009)

Zespół przystankowy Kierbedzia (nr 3088, rozkłady jazdy) – pętla autobusowa zlokalizowana na Dolnym Mokotowie (Sielce), na skrzyżowaniu ulic Bobrowieckiej i Kierbedzia.

Układ przystanków

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

  • 02:
    stały: 119
    krańcowy: 107

Historia pętli

Stary kraniec "Kierbedzia" w 2012 roku

Historia pętli rozpoczęła się w 1972 roku, kiedy to w godzinach szczytu zaczęła podjeżdżać tam linia 179. Rok później 179 została skierowana na Sadybę, a w zastępstwie na Kierbedzia zaczęła jeździć linia zwykła okresowa 380. Miała za zadanie łączyć Sielce ze Śródmieściem. W 1974 roku zlikwidowano ją, a na pętlę skierowano, wydłużając jej trasę, linię wspomagającą 107, czyli 307, która jeździła tam przez 4 lata, aż do swojej likwidacji. Następnie puszczono tam linię 162, ale kursowała tam tylko w godzinach szczytu.

W 1983 roku tą linię skierowano na Osiedle Bernardyńska, a pętla stała się krańcem linii przyspieszonej 459. W 8 lat później nastąpiła zmiana numeracji tej linii, w związku z przekształceniem jej na linię zwykłą okresową, i wtedy swoją jazdę zaczęła rozpoczynać tam linia 359. Jednak już rok później skrócono jej trasę do okolic Torwaru, a na pętlę Kierbedzia skierowano linię przyśpieszoną okresową 406, która kursowała tam do 2001 roku, kiedy to remontowano ulicę Bobrowiecką. Podczas remontu linia zmieniła swoją trasę. W zamian (w 2002 roku) w tamte rejony zaczęła jeździć linia 119. Ten stan utrzymał się do września 2006 roku, kiedy otworzono ul. Beethovena, która połączyła Bobrowiecką z Trasą Siekierkowską, umożliwiając bezpośrednie połączenie z Międzylesiem, gdzie zaczęła wtedy jeździć 119. Wówczas pętla przestała być używana.

Przystanek został przywrócony jako pętla 16 stycznia 2012 roku, kiedy to skierowano tutaj linię 107. Od samego początku pojawiły się problemy, gdyż samochody notorycznie zajmowały przystanek autobusowy, wobec czego pojazd blokował ulicę stojąc pośrodku jezdni na jego wysokości. Na hałas zaczęli skarżyć się także mieszkańcy nowych bloków, wybudowanych w międzyczasie, kiedy pętla nie funkcjonowała. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego zadecydował, że pętla zostanie przeniesiona na ul. Bobrowiecką (obok pustej posesji) – prace wykonano w przeciągu dwóch miesięcy, a nowy przystanek uruchomiono 28 marca 2012 roku.

 

Advertisement