Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Dworzec Centralny.
Schemat rozmieszczenia przystanków w zespole "Dworzec Centralny"

Zespół przystankowy Dworzec Centralny (nr 7002, rozkłady jazdy) – zespół przystanków autobusowych i tramwajowych oraz krańców autobusowych, położony w Śródmieściu i na Woli, u zbiegu Alej Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i Chałubińskiego oraz na ul. Emilii Plater, w sąsiedztwie Dworca Centralnego i stacji Warszawa Śródmieście WKD.

Historia

Na planie z 1956 roku zespół ten nosi nazwę Dworzec Śródmieście (por. Warszawa Śródmieście)[1]. Pierwotna pętla położona była wzdłuż ul. Emilii Plater na odcinku od Złotej do Alej Jerozolimskich i na północnej jezdni Dworca Centralnego. Ten pierwszy fragment pętli powstał w 1963 roku jako pętla o nazwie Emilii Plater, drugi fragment uruchomiono 1972 roku na terenie położonym poniżej gruntu, na parkingu, jednak w 2002 roku przeniesiono go na powierzchnię. W 2010 roku pętla została wyremontowana[2].

Przystanek Dworzec Centralny jest dla linii nocnych centralnym przystankiem przesiadkowym – autobusy wszystkich linii zjeżdżają się nań w tym samym momencie, czekają około 8 minut i wyruszają w dalszą trasę.

Układ przystanków

Kraniec autobusowy Dworzec Centralny
(wiaty w ramach kompleksu)

Kraniec autobusowy Dworzec Centralny
(wiaty w ramach kompleksu)

Pętla Dworzec Centralny

1: Postój linii nocnych przy dworcu Centralnym 2, 3: Wyjazd linii nocnych z jezdni przy dworcu

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

 

Advertisement