Zespół Szkół Poligraficznych

Pomnik czcionki

Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – zespół szkół technicznych i zawodowych, którego siedziba mieści się na Muranowie w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Stawki 14. Dyrektorem szkoły jest Izabela Grzegrzółka.

Historia zespołu szkół sięga 1926 roku, kiedy to Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powołało do życia Szkołę Przemysłu Graficznego w Warszawie – mieściła się ona początkowo w gmachu przy ul. Składowej 3 (ob. Pankiewicza) i kształciła na potrzeby przemysłu drukarskiego w trzech kierunkach: drukarskim, litograficznym i fotochemiagraficznym. W 1931 roku szkołę przeniesiono do własnego gmachu przy ul. Konwiktorskiej 2, a 20 sierpnia 1931 roku nadano jej za patrona marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas okupacji niemieckiej szkołę najpierw zamknięto, a potem otwarto 1 lutego 1940 roku jako Prywatną Męską Szkołę Graficzną I stopnia.

Po wojnie wznowiono nauczanie, zaś w 1950 roku powołano do życia Technikum Poligraficzne, które kontynuowało nauczanie w budynku przy ul. Konwiktorskiej 2. Nowy gmach dla szkoły powstał w latach 1967-1968 przy ul. Stawki 14, powstał według projektu Romana Dutkiewicza, Bolesława Wali i Stefanii Wielądek w oparciu o konstrukcję Wiesława Kłokockiego, w 1968 roku otrzymał nagrodę Mistera Warszawy. Przed budynkiem ustawiona została też rzeźba czcionki, przypominająca z różnych stron literę "a", "b" lub "i". W 1991 roku szkole przywrócono imię Józefa Piłsudskiego.

Obecnie w skład zespołu szkół wchodzi Technikum Poligraficzne oraz Zasadnicza Szkoła Poligraficzna.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.