Złota 44 (inna nazwa Szklany Żagiel lub Żagiel Libeskinda) – wieżowiec z apartamentami, który stoi w Śródmieściu przy ul. Złotej 44.

Historia

Część dolna wieżowca (2014)

Początkowo w tym miejscu znajdował się dom handlowy "City Center", który został zakupiony przez firmę Orco w 2004 roku i następnie rozebrany w od kwietnia do listopada 2007 roku, jednakże z zachowaniem części fundamentów. Inwestor Złotej 44 pozwolenie na budowę uzyskał 5 grudnia 2007 roku, a następnie rozpoczął prace budowlane.

Jednakże w marcu 2009 roku pojawiły się doniesienia o możliwym wstrzymaniu budowy w związku z kryzysem – inwestor początkowo nie potwierdził tej informacji, jednak pod koniec miesiąca z placu budowy zeszli wszyscy robotnicy, a budowa została wstrzymana na 17. kondygnacji. W połowie kwietnia inwestor przyznał, że budowa zostanie opóźniona o około pół roku, a powinna zostać wznowiona jeszcze w 2009 roku[1].

Wznowienie prac opóźniało się jednak, także w związku z zawieszeniem pozwolenia na budowę spowodowanego protestami mieszkańców pobliskich budynków[2], i choć w marcu 2010 roku udało się uznać, że warunki zabudowy wydano poprawnie[3], to pozwolenie na budowę nie zostało przez Naczelny Sąd Administracyjny przywrócone[4]. Ważność pozwolenia stwierdzono dopiero w październiku 2010 roku[5], wobec czego zakładano wznowienie prac na początku 2011 roku. Mimo to mieszkańcy okolicznych bloków ponownie złożyli zaskarżenie na pozwolenie na budowę[6].

Prace na budowie ostatecznie wznowiono w styczniu 2011 roku, zebrany został zespół projektowy oraz ekipa budowlana, a budynek z czasem zaczął zyskiwać jedno piętro co tydzień, a w sierpniu przekroczył wysokość 130 metrów, wkraczając tym samym do pierwszej dziesiątki najwyższych warszawskich wieżowców[7]. Pełną wysokość 192 metrów uzyskał 29 października 2012 roku, kiedy to zamontowano ostatni element konstrukcji budynku i zawieszono na nim – po raz pierwszy – wiechę[8], umieszczoną po raz drugi 2 lutego 2012 roku[9]. W następnym etapie rozpoczęto układanie dwukolorowych szklanych tafli elewacji[10] – inwestor przewidywał wówczas, że prace budowlane i wykończeniowe na zewnątrz będą zakończone latem 2012 roku, a wewnątrz pozostawiono by tylko ostatnie prace wykończeniowe[11], które powinny zakończyć się na początku 2013 roku.

Prace jednak znów opóźniły się, dopiero w kwietniu 2013 roku rozpoczęto demontaż 200-metrowego żurawia, służącego do budowy[12], podczas którego trzeba było zdemontować wieńczący budynek tzw. "steel peak", który zamocowano ponownie na początku czerwca. Pierwsze wykończone wnętrza zaprezentowano szerokiej publiczności we wrześniu 2013 roku, podając jednocześnie przewidywaną cenę za metr kwadratowy – nawet 65 tysięcy złotych. Na szczycie budynku urządzono piętro pokazowe z trzema apartamentami, zaprojektowanymi przez angielskiego projektanta wnętrz, Jonathana Clarke’a, które zareklamowano hasłem „najprawdopodobniej największa i najlepsza tego typu przestrzeń, jaka kiedykolwiek powstała w Europie”[13]. Prace wykończeniowe miały trwać jeszcze dłużej, tym bardziej, że na początku grudnia inwestor zerwał umowę z wykonawcą, zarzucając mu niewywiązywanie się z terminów, prace nie zostaną jednak wstrzymane, gdyż inwestor przejął kontrolę nad nimi – a do wykonania zostały głównie roboty wykończeniowe wnętrz[14]. Prace zakończyć się miały w połowie 2014 roku[15], jednak i ten termin okazał się wkrótce nierealny – ze względu na brak zainteresowania apartamentami inwestor zdecydował się na wystawienie budynku na sprzedaż[16]. W związku z tym jeden z banków, który udzielił inwestorowi kredytu, zażądał jego zwrotu.

W sierpniu 2014 roku oficjalnie poinformowano, że nowym właścicielem budynku została firma BBI Development, uzyskując pieniądze na transakcję od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Amstar. Zapowiedziała ona, że wznowi prace nad wykańczaniem budynku latem 2015 roku, a całość będzie gotowa w 2016 roku[17]. Nowy właściciel zapowiedział również, że na ósmym piętrze wieżowca znajdzie się przedszkole, a także pełnowymiarowy basen, sauna, bar, sala kinowa i sala konferencyjna, dostępne tylko dla mieszkańców.

Budowa została zakończona w marcu 2017.

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.