X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi to położona na Mokotowie, przy ul. Woronicza 8, szkoła średnia o ponad stu trzydziestoletnich tradycjach oświatowych. Jest to najstarsza szkoła w Warszawie.

Historia

Historia szkoły wywodzi się z założonej przez Jadwigę Sikorską w 1874 roku prywatnej pensji dla dziewcząt. W 1918 roku założycielka szkoły przekazała ją nowo odrodzonemu państwu polskiemu. Szkoła przyjęła imię Królowej Jadwigi. Pierwotnie szkoła mieściła się na ulicy Królewskiej. W 1924 roku przeniosła się do specjalnie dla niej zaprojektowanego budynku przy placu Trzech Krzyży.

W czasie okupacji niemieckiej szkoła prowadziła tajne nauczanie. "Królówka" zajęła II miejsce (ex aequo z liceum im. Marii Konopnickiej) pod względem liczby przeprowadzonych matur w tajnym nauczaniu podczas okupacji. Budynek szkoły został zupełnie zniszczony w czasie działań wojennych i nie został odbudowany. Dopiero w 1951 roku szkoła zyskała obecna siedzibę przy ulicy Woronicza 8.

Absolwenci

Do znanych absolwentów "Królówki" (pensji i liceum) należą m.in.: Maria Skłodowska-Curie, Danuta Hübner, Krystyna Maćczak, Anna Radziwiłł, Renata Szwander, Ewa Łętowska.

Ciekawostki

  • W 1975 roku, w stulecie istnienia szkoły, postawiony został kamień pamiątkowy na placu Trzech Krzyży, gdzie dawniej stał budynek szkoły.
  • Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca Powstanie warszawskie z napisem: "W tym miejscu mieściły się w czasie okupacji niemieckiej koszary SS, miejsce ciężkich walk pułku Baszta. Budynek został zdobyty w dniu 2 sierpnia 1944, a w dniach 24 - 26 września 1944 miała miejsce bohaterska obrona placówki."

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.