Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Budynek liceum

XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie – państwowa szkoła średnia położona w dzielnicy Praga Południe przy ul. Naddnieprzańskiej na Gocławku. Dyrektorem szkoły jest Grażyna Bakunowska.

Historia

XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie ma już prawie sześćdziesiąt lat. Początkowo było to Gimnazjum Męskie przy ul. Grochowskiej, gdzie tymczasowo użyczono szkole lokalu.

W 1955 roku Liceum otrzymało własną siedzibę - przy ulicy Naddnieprzańskiej na Gocławku i stało się szkoła koedukacyjną. Gmach przy Naddnieprzańskiej służy szkole do dziś. W latach sześćdziesiątych szkoła liczyła już ponad 1000 uczniów.

Na początku lat siedemdziesiątych nadano jej imię Marii Skłodowskiej-Curie (po XII Liceum Żeńskim, które istniało na Pradze już od 1930 roku, a rozwiązane zostało w 1963 roku). Od tego czasu szkoła kontynuuje tradycje obu placówek.

W 1996 roku szkoła obchodziła pięćdziesięciolecie istnienia. W uroczystościach brali udział też absolwenci liceum, z których wielu osiągnęło wysokie stanowiska w różnych dziedzinach życia publicznego. Wśród nich znajdują się między innymi pracownicy wyższych uczelni i instytutów, a także wybitni lekarze, inżynierowie, nauczyciele i aktorzy.

Dane teleadresowe

XXIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Naddnieprzańska 2/4
04- 205 Warszawa
tel.: (22) 516-91-61
fax: (22) 516-91-68

Linki zewnętrzne

Advertisement