Wzgórze Trzech Szczytów widziane od strony Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na przedłużeniu Pileckiego

Wzgórze Trzech Szczytów od strony ul. Kazury

Wzgórze Trzech Szczytów widziane z okolic Lasu Kabackiego

Wzgórze Trzech Szczytów (znane również jako Kazurówka, Góra Kazury, Góra Latawcowa, Góra Trzech Szczytów[1], Kazurka, Kazoorka, Górka Kazurka[2]) - wysoka górka położona na Ursynowie na osiedlu Wyżyny, w rejonie ulic Rolnej i Kazury, skąd wzięła się jej popularna nazwa. Kazurówka ma 134 metry n.p.m. Znajduje się na terenie Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Pozostałe popularne nazwy górki wiążą się z tym, że jest to dobre miejsce do puszczania latawców (skąd Góra Latawcowa) oraz, że posiada trzy szczyty (skąd Góra Trzech Szczytów).

Górka powstała latach 70. XX wieku jako usypisko ziemi wywiezionej z placów budowy osiedla Ursynów. Współcześnie górka pełni funkcje rekreacyjne, latem służy spacerowiczom, miłośnikom ekstremalnej jazdy na rowerze czy paralotniarzom i lotniarzom, a zimą miłośnikom jazdy na sankach i nartach.

U podnóży Kazurówki znajdował się także tzw. skład dźwigów, czyli teren, na którym Metro Warszawskie odstawiło dźwigi używane do budowy podziemnej kolejki na Ursynowie.

Pod koniec 2015 roku Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa zaproponowała, by z ziemi wydobytej podczas budowy ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawej stworzyć wyciągi oraz stok narciarski[3], obecnie najbliższy znajduje się w Szczęśliwicach i jest czynny przez cały rok. Burmistrz Robert Kempa poinformował o możliwości przeprowadzenia konsultacji społecznych[4]. W 2016 roku otaczającemu górkę terenowi zielonemu nadano nazwę Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Przypisy

  1. Wzgórze Trzech Szczytów, Miasto stołeczne Warszawa. Dostęp 27 kwietnia 2015 r.
  2. Maciej Mazur, Czasoprzewodnik. 33 lata na Ursynowie, wyd. Myśliński, Warszawa 2010.
  3. Szykują się zmiany na Górce Kazurce. Tor wyczynowy i stok narciarski. haloursynow.pl, 31 grudnia 2015, dostęp: 2 stycznia 2016
  4. Stok narciarski na Ursynowie? "To świetny pomysł!". Ale czy realny?. haloursynow.pl, 23 października 2015, dostęp: 2 stycznia 2016

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.