Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: ulica Wyczółki oraz zespół przystankowy Wyczółki.
Wyczółki (przystanek, autobus 165)

Pętla autobusowa Wyczółki, w tle Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej

Wyczółki – dawna wieś, obecnie osiedle i obszar Miejskiego Systemu Informacji położony w północno-zachodniej części dzielnicy Ursynów. Obszar Wyczółek ograniczony jest linią kolei radomskiej, ul. Pląsy, ul. Poloneza, ul. Wyczółki, terenem torów wyścigów konnych i ul. Bokserską.

Historia[]

Kapliczka-galopu

Kapliczka na Wyczółkach z 1938 roku

Łączyny (nr 53)

Dwór na Wyczółkach z początku XIX w.

Osada o nazwie "Wyczółki" istniała w tym miejscu już z pewnością pod koniec XVI wieku jako wieś szlachecka o powierzchni czterech łanów, swoją nazwę zaczerpnęła od pospolitego wyrazu "wyczółek", oznaczającego wysunięty kawałek pola. Na przełomie XVIII i XIX wieku należała ona do rodziny Grabowskich – z ich inicjatywy nad stawem na rzece Sadurce założony został istniejący do dzisiaj niewielki dwór, który później był wielokrotnie przebudowywany. Wieś należała do gminy Falenty oraz do parafii służewskiej, znajdowała się tutaj osada oraz folwark – w 1827 roku w 17 domach mieszkało 206 osób, zaś w 1892 roku folwark zajmował ponad 118 mórg, w tym część w osadach Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek.

W XIX wieku wieś skupiała się wzdłuż drogi Imielin – Gorzkiewki (ob. ul. Wyczółki), rozciągając się między obecną ul. Galopu a ul. Półksiężyca, znajdowała się w niej karczma, stary dwór na wyspie oraz folwark położony po północnej stronie wsi. W jego sąsiedztwie w 1922 roku powstała również willa w typie klasycystycznego dworku. W okresie międzywojennym wieś Wyczółki wchodziła w skład ówczesnej gminy Falenty i liczyła 20 domostw, ze wsi wychodziły drogi do Gorzkiewiek (ul. Wyczółki), do drogi Gorzkiewki – Dawidy (ul. Półksiężyca), do Jeziorek (ul. Hołubcowa), do Grabówka (ul. Poloneza), do drogi Warszawa – Piaseczno (ul. Poleczki) oraz w kierunku Służewca (ob. szczątkowo ul. Wyczółki) – została ona zlikwidowana w latach 30. XX wieku w związku z budową na okolicznych terenach torów wyścigów konnych Służewiec. Ta część okolicy już w 1938 roku znalazła się granicach Warszawy.

Wieś nie została zniszczona w trakcie II wojny światowej, zaś w 1951 roku została włączona w całości w granice Warszawy. Zachowała swój typowo wiejski charakter przez długie lata, mimo iż w 1972 roku w jej sąsiedztwie założona została Fabryka Domów Służewiec – pierwsze wyprodukowane w niej elementy użyto na budowie osiedla Stegny, potem zaś wykorzystywano je na budowie osiedla Ursynów-Natolin. Po sąsiedzku powstało też kilka innych obiektów przemysłowych (m.in. Zakłady Wklęsłodrukowe), magazynowych oraz innych, w tym Areszt Śledczy Służewiec przy ul. Kłobuckiej. Po przemianach ustrojowych fabryka domów została przekształcona w Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej. Znajdujące się w Wyczółkach dwór oraz willa popadały jednak w ruinę – ten pierwszy niszczeje po dziś dzień, zaś willa została odremontowana w latach 1997-1998.

Poleczki (nr 33, nr 35)

Zabudowa biurowa – Poleczki Business Park przy ul. Poleczki

Wyczółki (2)

Zabudowa jednorodzinna – ulica Wyczółki

W rejonie Wyczółek, na zapleczu dawnego osiedla domów jednorodzinnych, skupionego wzdłuż ul. Wyczółki, rozwijają się funkcje biurowe oraz przemysłowo-logistyczne, powstają nowoczesne kompleksy biurowe (np. Poleczki Business Park), w rejonie ul. Kłobuckiej zaczyna się rozwijać też budownictwo mieszkaniowe. Duża część terenów niezabudowanych na Wyczółkach również ma być przeznaczona na obiekty biurowe, magazynowe, logistyczne i wysokich technologii (głównie w rejonie ul. Osmańskiej aż do ul. Pląsy), choć przewidywana jest także zabudowa jednorodzinna (w rejonie ul. Pląsy) oraz rozległy kompleks zieleni o funkcjach rekreacyjnych w otoczeniu Jeziora Grabowskiego i Kanału Grabowskiego – ich przeznaczenie zostanie zapisane w opracowywanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Otoczenie[]

Na terenie Wyczółek znajduje się szereg różnorodnych obiektów:


Advertisement