Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Wojciech Kowalczyk (ur. 14 kwietnia 1972 w Warszawie) – polski piłkarz, reprezentant Polski, ekspert telewizyjny. W swojej karierze był związany z licznymi stołecznymi klubami piłkarskimi: Olimpią, Polonezem, Legią, Absolwentem UW i Weszło Warszawa.

Kariera piłkarska

Swoją karierę juniorską rozpoczął w 1985 w Olimpii Warszawa. W tym samym roku przeniósł się do Poloneza Warszawa, w którym występował do 1990. Wówczas, w wieku osiemnastu lat, przeniósł się do Legii Warszawa. Swój debiut zaliczył 18 listopada 1990 w domowym meczu z GKS-em Katowice.

Rozpoznawalność przyniósł mu mecz rewanżowy z Sampdorią Genua 20 marca 1991 w Pucharze Zdobywców Pucharów. Zdobył dwie bramki i przyczynił się do awansu warszawskiego zespołu do kolejnej rundy. 21 sierpnia 1991 zadebiutował w reprezentacji Polski, meczem ze Szwecją, w którym zdobył bramkę.

W 1992 został srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Razem z reprezentacją Polski doszedł do finału, w którym przegrał z Hiszpanią 2:3. W tym meczu Kowalczyk zdobył bramkę na 1:0, był to jeden z czterech goli strzelonych przez piłkarza w trakcie turnieju.

W 1994 został piłkarzem hiszpańskiego Betisu Sevilla. Później reprezentował również barwy UD Las Palmas, ponownie Legii (w 2001 zagrał w niej w piętnastu meczach), Anarthosisu Famagusta i APOEL-u Nikozja. Z tą ostatnią drużyną został mistrzem Cypru w 2004. W sezonie 2005/2006 grał w A-klasowym AZS Absolwencie UW Warszawa. Od 2018 jest grającym menadżerem KTS-u Weszło Warszawa.

Sukcesy

Życie prywatne

Mieszka na osiedlu Bródno.

Źródła

Advertisement