Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obiektu w Łazienkach Królewskich. Zobacz też: Wodozbiór w Ogrodzie Saskim.
Zabytek.png
nr w rej.
2/10

Wodozbiór

Wodozbiór (albo też Okrąglak) – klasycystyczny budynek położony w północno-zachodniej części Łazienek Królewskich, przy samej skarpie, pełniący dawniej rolę zbiornika wodnego dla Łazienki Lubomirskiego.

Pierwszym obiektem wzniesionym w tym miejscu był zbiornik wody wybudowany w XVII wieku, kiedy terenem tym władał Stanisław Herakliusz Lubomirski. W tym budynku zbierana była woda z licznych na skarpie źródełek, z którego to następnie płynęła drewnianymi rurami do Łazienki Lubomirskiego. W latach 1777-1778 wybudowano nowy wodozbiór zaprojektowany przez Dominika Merliniego na wzór rzymskiego grobowca Cecylii Metelli, powstał ceglany budynek na planie koła z pokoikami pracowników parku u góry.

Budynek został rozbudowany w latach 1823-1827 według projektu Chrystiana Piotra Aignera, pojawiły się między innymi girlandy, gzyms z motywem wolich czaszek, dwukolumnowy portyk oraz boniowanie. Wewnątrz, na maleńkim dziedzińcu znalazła się studnia, z której wypływa źródlana woda. Dzisiaj ta woda jest odprowadzana do północnego jeziora. Współcześnie w budynku mieści się galeria.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.