Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i dawnej wsi. Zobacz też: zespół przystankowy Wiśniowa Góra.

Wiśniowa Góra – osiedle, a dawniej wieś w dzielnicy Wawer, dziś zaliczana do obszaru MSI Międzylesie, a znajduje się na wschód od rzeczywistego Międzylesia, z którym graniczy. Przeważają obszary leśne, zabudowa osiedla skoncentrowana jest w rejonie al. Dzieci Polskich, ul. Mchów, ul. Wisienki, ul. Kociszewskich oraz przy ulicach odchodzących od ul. Hafciarskiej

Zarządzenie o zmianie nazwy miejscowości

Osada powstała na początku XX wieku i miała charakter letniskowy, zaliczała się do gminy Wawer i początkowo nosiła ona nazwę Podkaczy Dół jako przedmieście Kaczego Dołu, czyli dzisiejszego Międzylesia, które już znajdowało się w rejonie gminy Falenica. Nazwę na dzisiejszą zmieniono zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 8 marca 1939 roku, a nowa nazwa pochodziła od licznych sadów wiśniowych. W 1929 roku spis ludności wykazał w Podkaczymdole 40 budynków i 171 mieszkańców, w 1946 roku Wiśniowa Góra liczyła 336 mieszkańców, a w 1951 roku została włączona w obręb Warszawy.

W latach 1908-1939 roku przez wieś kursował konny tramwaj, łączący Wawer ze Starą Miłosną, a od 1979 roku osiedle obsługiwane jest przez linię autobusową 147, kończącą trasę na pętli Wiśniowa Góra.

Advertisement