Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia.

Warszawa Zachodnia WKD – przystanek osobowy WKD położony przy Alejach Jerozolimskich w kompleksie dworca Warszawa Zachodnia. Obsługuje wyłącznie pociągi WKD (kursujące po linii kolejowej nr 47 i jej odgałęzieniu – nr 48). Mimo wydzielonego charakteru przystanku jest on włączony do systemu numeracji dworca, mając numer peronu 1 (sąsiedni peron, dla ruchu podmiejskiego, ma nr 2).

Przystanek posiada jeden zadaszony peron wyspowy o dwóch krawędziach peronowych, połączony z resztą dworca przejściem podziemnym. W hali kasowej (użytkowanej wspólnie przez WKD, Koleje Mazowieckie oraz przewoźników dalekobieżnych) działa kasa pełnozakresowa (przed oddaniem do użytku nowej hali kasowej zlokalizowana była w przejściu podziemnym niedaleko wejścia na peron). W przejściu podziemnym obok schodów na peron 2 umieszczony jest kasownik biletów ZTM, na peronie zainstalowany jest automat sprzedający bilety.

Przystanek został oddany do użytku w końcu grudnia 1974 w związku z likwidacją ostatniego fragmentu odcinka miejskiego WKD prowadzonego ulicami na terenie Warszawy. W latach 1927–1974 przystanek o identycznej nazwie (przed zmianą nazwy kolejki noszący nazwę Warszawa Zachodnia EKD) mieścił się w pobliżu skrzyżowania ul. Szczęśliwickiej z Kopińską i wyposażony był w 2 niskie perony typu tramwajowego o 1 krawędzi każdy.

Linki zewnętrzne


Advertisement