Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: zespół przystankowy PKP Wola.

Widok ogólny przystanku

Widok ogólny przystanku

Warszawa Wola (do 2018 Warszawa Kasprzaka) – przystanek kolejowy na Woli obsługiwany przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską (S9 i okresowo z powodu budowy stacji Warszawa Targówek linii S3), położony przy alei Prymasa Tysiąclecia, pomiędzy ulicami Kasprzaka i Wolską.

Znajduje się on na 5. kilometrze linii kolejowej nr 20 łączącej stację Warszawa Główna Towarowa ze stacją Warszawa Praga. Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 5903, rozkłady jazdy).

Historia

Pierwotnie nosił nazwę Warszawa Kasprzaka, od pobliskiej ul. Kasprzaka.

Od 2017 do 2018, w związku z modernizacją linii kolejowej nr 20 i związanym z nią zamknięciem odcinka Warszawa ZachodniaWarszawa Gdańska, przystanek był nieczynny. Po zakończeniu prac otrzymał nową nazwę – Warszawa Wola[1][2].

Zobacz też: Warszawa Zachodnia Peron 8 (od 1986 do 2012: Warszawa Wola).

Układ peronu

Plakat PKP PLK obwieszczający zamknięcie fragmentu linii z powodu prac modernizacyjnych

Przystanek posiada jeden peron z dwiema krawędziami peronowymi, zadaszony wiatami przystankowymi. Nie posiada kas biletowych ani poczekalni. W ramach modernizacji linii przystanek otrzymał nowe wiaty, oświetlenie, ławki, megafony i tablice informacyjne, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. dzięki windom i systemom specjalnych oznaczeń krawędzi peronów.

Komunikacja miejska

Z przystanku można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do: Warszawy Gdańskiej, Legionowa, Nasielska i Iłowa.

Do przystanku kolejowego Warszawa Wola można dojechać wszystkimi liniami komunikacyjnymi zatrzymującymi się w zespołach przystankowych PKP Wola (Kasprzaka) oraz PKP Wola (Wolska).

Przypisy


Advertisement