Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: Powiśle (strona ujednoznaczniająca).

Przystanek Warszawa Powiśle (2019)

Warszawa Powiśle – przystanek kolejowy obsługiwany przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską (linie S1 oraz S2) położony u zbiegu alei 3 Maja z ulicą Kruczkowskiego. Znajduje się on na 3. kilometrze linii kolejowej nr 448 łączącej Warszawę Zachodnią ze stacją Warszawa Rembertów. Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 7902, rozkłady jazdy).

Przystanek posiada dwa perony, każdy z jedną krawędzią peronową, zadaszone oryginalnymi betonowymi wiatami. Posiada czynne kasy biletowe, a poruszanie się między peronami ułatwia przejście podziemne. Przystanek oraz jego budynki powstały w latach 1954-1963 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, a oddano go do użytku 29 września 1963 roku[1]. Roboczą nazwą dworca była Warszawa Skarpa. Podczas budowy rozebrano część zabytkowych neorenesansowych pawilonów przy wiadukcie mostu Poniatowskiego.

W 2006 roku, w związku z remontem tunelu średnicowego, wyremontowano przystanek na poziomie peronów, zaś w 2008 generalny remont przeszły budynki dworca. W styczniu 2008 pojawiła się propozycja wojewódzkiego konserwatora zabytków, aby rozwiązania architektoniczne wpisać na listę zabytków. Od czerwca 2009 w dolnym budynku stacji, mieszczącym dawniej kasy biletowe, znajduje się klubokawiarnia Warszawa Powiśle. W czerwcu 2013 roku pojawiła się propozycja, aby placykom przed oboma wejściami na perony nadać za patronów projektantów stacji na linii średnicowejArseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.

Z przystanku można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do: Śródmieścia, Sochaczewa, Łowicza, Skierniewic, Warki, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Otwocka, Pilawy, Dęblina, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Łukowa, Tłuszcza, Legionowa, Nasielska i Iłowa.

Do przystanku kolejowego Warszawa Powiśle można dojechać wszystkimi liniami komunikacyjnymi zatrzymującymi się w zespole przystankowym PKP Powiśle.

Przypisy

Galeria


Advertisement