Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: Ochota (dzielnica) i Warszawa Ochota WKD.

Przystanek Warszawa Ochota

Przystanek Warszawa Ochota

Nieistniejące obecnie schody łączące peron z wiaduktem ul. Towarowej

Warszawa Ochota – przystanek kolejowy obsługiwany przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską (linie S1 i S2) położony przy placu Zawiszy. Znajduje się on na 1. kilometrze linii kolejowej nr 448 łączącej Warszawę Zachodnią ze stacją Warszawa Rembertów. Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 4901, rozkłady jazdy).

Przystanek posiada jeden częściowo zadaszony peron z dwiema krawędziami peronowymi. Posiada czynne kasy biletowe, a poruszanie się między peronami ułatwia przejście nadziemne. Równolegle do przystanku położony jest przystanek Warszawskiej Kolei Dojazdowej Warszawa Ochota WKD. Dworzec oraz jego budynki powstały w latach 1954-1962 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, a oddano go do użytku 9 września 1963 roku[1]. W 2008 roku budynki przystanku przeszły generalny remont. W styczniu 2008 pojawiła się propozycja wojewódzkiego konserwatora zabytków, aby rozwiązania architektoniczne z lat 60. XX wieku wpisać na listę zabytków. Pod koniec lutego rozpoczął się remont dworca, który zakończył się w lipcu tegoż roku.

Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował, aby w celu unifikacji nazw przystanków w węzłach komunikacyjnych przystanek przemianować na Warszawa Plac Zawiszy[2], pomysł jednak został negatywnie zaopiniowany przez magistrat[3], wobec czego wycofano się z niego[4]. Na przełomie maja i czerwca 2014 roku rozebrano od lat nieczynne schody, łączące duży peron przystanku z wiaduktem ul. Towarowej.

Z przystanku można dojechać pociągami podmiejskimi m.in. do: Śródmieścia, Sochaczewa, Łowicza, Skierniewic, Warki, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Otwocka, Pilawy, Dęblina, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Łukowa, Tłuszcza, Legionowa, Nasielska i Iłowa. Zatrzymują się tutaj pociągi SKM linii S2, a także S1.

Do przystanku kolejowego Warszawa Ochota można dojechać wszystkimi liniami komunikacyjnymi zatrzymującymi się w zespole przystankowym Plac Zawiszy.

Przypisy


Advertisement