Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Warszawa Lotnisko Chopina

Warszawa Lotnisko Chopina

Warszawa Lotnisko Chopina – stacja kolejowa położona na Okęciu w dzielnicy Włochy, w podziemiach Lotniska Chopina, obsługujący głównie port lotniczy. Obsługują ją pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (linie S2 i S3) oraz Kolei Mazowieckich (KML). Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 4919, rozkłady jazdy).

Sama stacja powstała wraz z budową Terminalu 2 Lotniska Chopina już w 2006 roku, jednak nie była połączona z siecią kolejową – konieczne było wybudowanie ponadkilometrowego tunelu, który połączyłby stację z linią kolei radomskiej i stacją Warszawa Służewiec. W 2009 roku Szybka Kolej Miejska rozpisała przetarg na dostawę pociągów, które obsłużą stację – dostarczono je w 2011 roku.

Budowa linii rozpoczęła się dopiero w 2011 roku, gdyż o dwa lata przedłużyło się projektowanie linii. Budowa miała zakończyć się w grudniu 2011 roku, jednak w związku z opóźnieniami związanymi z budową przepompowni oraz z koordynacją prac na terenie budowy Trasy N-S. Obawiano się nawet, że linia nie będzie gotowa na Euro 2012, a kibiców trzeba będzie dowozić autobusami. Budowa zakończyła się ostatecznie w kwietniu 2012 roku, dokonano też próbnych przejazdów.

Stacja została otwarta 1 czerwca 2012 roku, wówczas skierowane zostały tutaj linie Szybkiej Kolei Miejskiej S-2 i S-3 oraz linia Kolei Mazowieckich KML. Był to tym samym drugi w Polsce, po Krakowie, port lotniczy z bezpośrednim połączeniem kolejowym z centrum miasta. Działanie stacji spotkało się jednak z krytyką, gdyż większość pasażerów nadal korzystała z linii 175, jako że ta zatrzymywała się przed samym terminalem, zaś stacja oddalona była o kilka minut marszu wokół terenu budowy (dopiero po zakończeniu przebudowy terminala lotniska otwarty zostanie tunel prowadzący bezpośrednio do terminala). W celu zwiększenia popularności stacji ZTM chciał nawet zlikwidować linię 175 (połączenie LotniskaCentrum ma obsługiwać SKM), jednak ostatecznie od 1 czerwca 2013 roku jedynie ograniczono jego częstotliwość.

Na początku 2015 roku oddano do użytku podziemny łącznik z terminalami lotniska pasażerskiego.

Galeria


Advertisement