Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji WKD. Zobacz też: Warszawa Śródmieście i Śródmieście (dzielnica).

Warszawa Śródmieście WKD – stacja WKD, końcowa stacja od strony Warszawy. Położona jest przy rondzie Czterdziestolatka w wykopie linii średnicowej po jego południowej stronie (od strony Alej Jerozolimskich). Obsługuje wyłącznie pociągi WKD (kursujące po linii kolejowej nr 47 i jej odgałęzieniu – nr 48). Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 7911, rozkłady jazdy).

Warszawa Śródmieście WKD

Między 1 lipca a 31 sierpnia 2016 roku stacja była zamknięta z powodu zawieszenia ruchu pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia WKD – Warszawa Śródmieście WKD w związku z remontem toru nr 2.

Stacja posiada jeden peron o jednej krawędzi peronowej. Przy peronie mogą zatrzymać się jednocześnie dwa pociągi. Stacja posiada również tor odstawczy, na którym mieści się jeden pociąg. Oba tory połączone są przejściami międzytorowymi. Na stacji działa kasa pełnozakresowa czynna w godzinach 4.30 – 0.50 oraz umieszczony jest kasownik biletów ZTM, dostępny jest również automat sprzedający bilety. Dostęp na peron zapewniają schody na jego obu końcach oraz połączenie z przejściem podziemnym pod rondem Czterdziestolatka i, za jego pośrednictwem, z przystankami komunikacji miejskiej, Dworcem Centralnym, Dworcem Śródmieście i Złotymi Tarasami.

Stacja została uruchomiona 8 grudnia 1963 roku w związku z likwidacją miejskiego odcinka WKD. W 1974 roku została połączona z nowo wybudowanym przejściem podziemnym pod rondem Czterdziestolatka, które powstało wraz z budową Dworca Centralnego.

Linki zewnętrzne


Advertisement