Waga osobowa

Waga z bliska

Waga osobowa w Parku Ujazdowskim – zabytkowa waga osobowa, która znajduje się w Parku Ujazdowskim przy wejściu od ulicy Pięknej.

Waga została wyprodukowana w 1898 roku przez Lubelską Fabrykę Wag na Wystawę Światową w Paryżu w 1900 roku. Prawdopodobnie powstało tylko pięć egzemplarzy tego urządzania, z których zachowały się dwa. Egzemplarz z Paryża trafił do Wiktorii Kaweckiej, primadonny Operetki Warszawskiej.

Był to mało delikatny prezent jednego z jej wielbicieli, generała armii austro-węgierskiej. Po siedmiu latach, w czasie których waga zdobiła apartamenty Kaweckiej, m.in. w Petersburgu, Wilnie i Bukareszcie, artystka podarowała ją swojej kuzynce i przyjaciółce, Henryce Matysiak. Ta, po wykupieniu dwóch metrów kwadratowych terenu przy najbardziej uczęszczanej alejce Parku Ujazdowskiego i wybudowaniu dla wagi specjalnego domku, w której odtąd była przechowywana, zaczęła w 1912 roku odpłatnie ważyć na niej spacerowiczów.

W powstaniu warszawskim zniszczeniu uległ domek, jednak samo urządzenie cudem ocalało. Odnalezione po wojnie na terenie zdewastowanego parku zostało zwrócone właścicielom. Kuzyn Henryki Matysiak odbudował domek i waga znów zaczęła służyć warszawiakom. Jej obecny właściciel jest dalekim krewnym poprzednich właścicieli.

Ważenie odbywa się w pozycji siedzącej. Zabytek działa z dokładnością do 100 gramów. Z wagi mogą korzystać osoby, których ciężar nie przekracza 149,9 kg, taki jest bowiem maksymalny zakres jej działania. Osiągnięty wynik jest wybijany przez specjalny mechanizm na małym kartoniku i opatrzony datą przekazywany na pamiątkę ważonym osobom (paniom przekazywany jest on bardzo dyskretnie).

Do najbardziej wzruszających należą chwile, kiedy do charakterystycznego zielonego domku podchodzą ludzie, którzy wyjechali z Warszawy kilkadziesiąt lat temu, wspominając, jak przed wojną na tę samą parkową wagę sadzały ich matki i babcie.

Waga jest nieczynna w soboty. W pozostałe dni tygodnia jest czynna w ciepłe i słoneczne dni, od maja do września, zwykle w godzinach 13.00-16.00.

Ciekawostki

  • Wśród sławnych osób, które zważyły się na wadze, byli m.in. Józef Piłsudski z córkami oraz generał Charles de Gaulle. Dzięki bliskości kompleksu budynków Sejmu i Senatu oraz wielu ambasad swoją osobistą wagę na zabytkowym urządzeniu sprawdziło również wielu znanych polskich i zagranicznych polityków.
  • Kolejni prywatni właściciele wagi automatycznie stawali się także właścicielami dwóch metrów kwadratowych parkowej alejki, za który od blisko 100 lat płacą do kasy miejskiej podatek od nieruchomości.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.