Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej W. Zobacz też: W (strona ujednoznaczniająca).

Whistoryczna linia autobusowa, która istniała w latach 1936-1939, 1945-1949 oraz 1950-1993, kursując na różnych trasach i pełniąc różnorodne funkcje dowozowe.

Historia

Po raz pierwszy linia "W" została uruchomiona 10 maja 1936 roku jako całodzienna linia okresowa świąteczna, łącząca Gocławek przez ob. ul. Płowiecką z Wawrem – od jego nazwy zaczerpnięto też oznaczenie linii, czyli "W". Kursowała tak przez dwa lata, aż jej oznaczenie zmieniono na N, zaś 3 listopada 1938 roku uruchomiono pospieszną linię autobusową na trasie Plac WilsonaKopernika przez Wybrzeże Gdańskie, pl. Zamkowy i Krakowskie Przedmieście. Na tej trasie kursowała do 6 września 1939 roku, czyli do całkowitego zawieszania komunikacji autobusowej ze względu na silne bombardowania miasta.

Ponownie linia "W" została uruchomiona 23 kwietnia 1945 roku na trasie z Młynarskiej przez Chłodną, pl. Bankowy, Senatorską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Bednarską, most wysokowodny, Brukową oraz Ząbkowską do Kawęczyńskiej (Zajezdnia). W czerwcu skierowano ją przez Towarową, Aleje Jerozolimskie, Bracką, Chmielną, Kopernika i Tamkę do mostu, zaś w lipcu skrócono jej bieg do Dworca Wileńskiego. Od tego momentu kursowała bez większych zmian, jej kursowanie było jedynie kilkukrotnie przerywane ze względu na niedostatki paliwa.

Dnia 15 marca 1946 roku linię "W" uruchomiono na całkowicie nowej trasie z Młynarskiej przez Wolską do Jelonek (Powstańców Śląskich / Połczyńska), co prawda w grudniu została zlikwidowana w związku z uruchomieniem linii 21, która jednak niedostatecznie obsługiwała transport na Woli, wobec czego już po kilku dniach linię "W" przywrócono do kursowania. W 1947 roku przedłużono ją jeszcze wzdłuż podmiejskiej wówczas ulicy (ob. ul. Powstańców Śląskich) do Jelonek, zaś 1 lutego 1949 roku przekształcono w linię 106, a linię "W" zlikwidowano.

W 1950 roku linia "W" została uruchomiona jako linia sezonowa z założeniem dowożenia uczestników na tory wyścigów konnych na Służewcu, powstała w wyniku przekształcenia linii "S". Początkowo kursowała jedynie w okresie letnim w dni wyścigowe, jeździła na trasie z Placu Zbawiciela przez ul. Puławską na Wyścigi. Uruchamiana była co roku, w 1953 roku skrócono ją do odcinka Plac Unii LubelskiejWyścigi, zaś w 1964 roku wydłużono do Placu Defilad przez Marszałkowską w kierunku centrum oraz Emilii Plater w kierunku wyścigów. Bieg w kierunku południowym korygowano w kolejnych latach aż do 1968 roku, kiedy to przebieg całkowicie uporządkowano i skierowano linię przez ul. Marszałkowską. W 1987 roku, uruchomiono ją ponownie na krótkiej trasie do Placu Unii Lubelskiej, którą ostatecznie pozostawiono pomimo przywrócenia dawnej trasy w 1988 roku. W 1992 roku uruchomiono ją jeszcze na trasie z Emilii Plater, a w 1993 roku z Wilanowskiej – był to jednak ostatni rok jej kursowania, gdyż ze względu na nikłą frekwencję linię zlikwidowano.

W międzyczasie, w dniach 24-25 lutego 1974 roku, linia "W" kursowała również jako linia zastępcza na trasie z Ronda Babka przez Marchlewskiego, Złotą, Żelazną, Koszykową i al. Niepodległości do GUS-u, zastępując tramwaje wyłączone z ruchu w związku z pracami u zbiegu Alej Jerozolimskich, Marchlewskiego i Chałubińskiego.

Ciekawostki

  • O linii "W", która dowoziła wówczas na tor Służewiec, wspomniał Jarema Stępowski w piosence Bomba w górę: "Na przystanek z W literą człowiek bieży, gdzie się tłoczą jednodniowi milionerzy".

Linki zewnętrzneTreści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.