Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
(Nowa strona: '''Urzędy pocztowe''' - w Warszawie działa ponad 145 urzędów pocztowych, ich główna siedziba znajduje się na Rakowieckiej 26, tam także mieś...)
 
Linia 19: Linia 19:
 
* Urząd Pocztowy nr 9 - [[Łabiszyńska (ulica)|ul. Łabiszyńska 10]]
 
* Urząd Pocztowy nr 9 - [[Łabiszyńska (ulica)|ul. Łabiszyńska 10]]
 
* Urząd Pocztowy nr 10 - [[Konstytucji (plac)|pl. Konstytucji 3]]
 
* Urząd Pocztowy nr 10 - [[Konstytucji (plac)|pl. Konstytucji 3]]
* Urząd Pocztowy nr 11 - [[Flory (ulica w Śródmieściu)|ul. Flory 11]]
+
* Urząd Pocztowy nr 11 - [[Flory (ulica w Śródmieściu)|ul. Flory 9]]
 
* Urząd Pocztowy nr 12 - [[Kazimierzowska (ulica)|ul. Kazimierzowska 53/55]]
 
* Urząd Pocztowy nr 12 - [[Kazimierzowska (ulica)|ul. Kazimierzowska 53/55]]
 
* Urząd Pocztowy nr 13 - [[Puławska (ulica)|ul. Puławska 166]]
 
* Urząd Pocztowy nr 13 - [[Puławska (ulica)|ul. Puławska 166]]

Wersja z 08:27, 5 sie 2008

Urzędy pocztowe - w Warszawie działa ponad 145 urzędów pocztowych, ich główna siedziba znajduje się na Rakowieckiej 26, tam także mieści się część jednostek organizacyjnych poczty. Innym centrum jest ul. św. Barbary 4, gdzie mieszczą się Centrum Usług Koncesjonowanych oraz Centrum Zarządzania Kadrami. Poczta główna znajduje się przy Świętokrzyskiej 31/3.

Historia

Historia poczty sięga starożytności, a w Polsce czasów króla Bolesława Chrobrego - wówczas ludzi przenoszących przesyłki nazywano posłańcami, a ich wozy podwodami. Do 1564 roku to miasta miały obowiązek wystawiać podwody, dopiero sejm piotrkowski to zmienił. Dopiero wówczas zaczęła się kształtować poczta podobna do znanej we współczesności - w 1558 roku król Zygmunt August utworzył stałe połączenie pocztowe Krakowa z Wenecją. Dopiero w 1620 roku utworzono pocztę powszechną.

W Warszawie pierwsza stacja pocztowa mieściła się na Krzywym Kole, potem jedną z ważniejszym była Poczta Saska w pałacu Wesslów. Pod zaborami poczta znalazła się w ich rękach, więc często była przez to cenzurowana. Dopiero po odzyskaniu niepodległości zaczęto tworzyć Pocztę Polską, w 1919 roku utworzono na ten cel specjalne ministerstwo. W tym też okresie powstał dla urzędu Poczty, Telefonu i Telegrafu okazały [Główny Urząd Telekomunikacyjny|gmach]] na rogu Nowogrodzkiej i Poznańskiej.

II wojna światowa przyniosła likwidację polskich struktur pocztowych i utworzenie w ich miejscu niemieckich, tzw. Deutsche Dienstpost Osten. Mimo to działała polska poczta na emigracji oraz w podziemiu, a podczas powstania warszawskiego także poczta powstańcza - swą siedzibę miała na Wilczej 41. Inicjatorem jej utworzenia był hm. Kazimierz Grenda „Granica”.

Wraz z odzyskiwaniem przez wojska radzieckie terytorium kraju zaczęły się powoli tworzyć na nim struktury pocztowe, takowe zaczęto tworzyć jeszcze w sierpniu 1944 roku, a w styczniu 1945 roku możliwe było już stworzenie ich w Warszawie.

Spis urzędów pocztowych

Linki zewnętrzne

Wykrzyknik Ta strona jest zalążkiem artykułu. Możesz pomóc Warszawikii rozbudowując ją!
Nuvola apps kcoloredit Ten artykuł potrzebuje zdjęć obrazujących go. Jeśli masz taką możliwość, zrób zdjęcie i umieść je na Warszawikii.