Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Dzielnica Ursynów, Centrum Warszawy i Centrum handlowe Ursynów.

Centralna część obszaru z al. Komisji Edukacji Narodowej i ratuszem Ursynowa

Panorama osiedla Na Skraju

Ursynów Centrum – obszar Miejskiego Systemu Informacji położony we wschodniej części dzielnicy Ursynów, głównie na terenie osiedli Imielin i Na Skraju.

Położenie

Obszar jest ograniczony od północy ul. Ciszewskiego, od wschodu koroną skarpy wiślanej i ul. Kokosową, od południa ul. Płaskowickiej i od zachodu ul. Pileckiego. Ma charakter mieszkaniowy – obejmuje osiedla Imielin, Na Skraju i Wolica. Graniczy z obszarami Ursynów Północny i Stary Służew na północy, Błonia Wilanowskie w dzielnicy Wilanów na wschodzie, Natolin na południu i Stary Imielin na zachodzie.

Historia

Blok, w którym kręcono serial Alternatywy 4

Obszar został utworzony sztucznie na potrzeby MSI – nie istnieje osiedle Ursynów Centrum. Początkowo, w ustawie w sprawie wprowadzenia Miejskiego Systemu Informacji w gminie Warszawa-Ursynów z 1998 r., nie przewidziano utworzenia takiego obszaru. Zamiast niego miał powstać obszar Imielin, nieznacznie większy od aktualnego obszaru Ursynów Centrum, gdyż zawierał dodatkowo teren między ulicami Pileckiego, Płaskowickiej (wówczas jeszcze nie wybudowana) i Roentgena, obecnie wchodzący w skład Starego Imielina. Nie planowano wcale utworzenia obszaru Stary Imielin, pozostałe tereny dziś wchodzące w jego skład miały znaleźć się w obszarze Grabów[1]. Korekty obszaru Imielin i zmiany nazwy na „Stary Imielin”, jak również dodania nowego obszaru Ursynów Centrum, dokonano uchwałą w sprawie uzupełnienia i skorygowania Miejskiego Systemu Informacji w Gminie Warszawa-Ursynów z 2000 roku[2].

Nazwa odwołuje się do dzielnicowego centrum, które według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy obejmuje okolice skrzyżowania ul. Indiry Gandhi i al. Komisji Edukacji Narodowej[3]. W tym miejscu znajduje się m.in. dzielnicowy ratusz i Multikino, jest to też istotny węzeł przesiadkowy ze stacją metra Imielin, przystankami 6 linii autobusowych i parkingiem Parkuj i Jedź.

Teren został włączony do Warszawy w 1951 roku. Miał charakter rolniczy (ze wsią Wolica na wschodzie) aż do budowy wielkopłytowego osiedla wielorodzinnego Ursynów Południowy w latach 80. Osiedle składało się z dwóch części, Osiedla Imielin i Osiedla Na Skraju obejmującego również fragment Wolicy. Zabudowa wielkopłytowa miała sięgać na wschodzie do dzisiejszych ulic Rosoła i Kiedacza, a na wschód od nich przewidziano zabudowę jednorodzinną oraz obiekty, które nigdy nie powstały: dom dziecka, ośrodek jeździecki, dom rencisty, szkołę środowiskową i szkołę F.M.S. oraz międzyszkolny ośrodek sportowy[4]. W 1983 r. rozpoczęła się budowa metra, w tym samym roku w bloku przy Hawajskiej rozpoczęła działalność parafia rzymskokatolicka, a przy ul. Grzegorzewskiej kręcono kultowy serial Alternatywy 4. Od lat 90. nowa zabudowa powstała między ulicami Rosoła, Nugat i Kiedacza a skarpą wiślaną (mieszana jedno- i wielorodzinna), wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej (wielorodzinna), przy Pileckiego na tyłach Miklaszewskiego (wielorodzinna), w pobliżu skrzyżowania Dereniowej i Płaskowickiej (wielorodzinna) oraz w postaci pojedynczych budynków wielorodzinnych przy Indiry Gandhi i Cynamonowej. Od 1995 na rogu Dereniowej i Indiry Gandhi budowany jest kościół św. Tomasza Apostoła. W 1998 domknięto układ drogowy obszaru, otwierając odcinek al. Komisji Edukacji Narodowej, od 2004 r. rozbudowany o drugą jezdnię[5]. Od października 1999 r. na obszarze Ursynów Centrum działa Multikino[6], od 2007 r. mieści się tu hala widowiskowo-sportowa Arena Ursynów[7], a od 2008 r. naprzeciwko kina mieści się Urząd Dzielnicy Ursynów[8].

Transport

Stacja metra Imielin

Obszar jest pokryty gęstą siatką ulic. Główne drogi w osi północny wschód – południowy zachód stanowią ul. Indiry Gandhi w środkowej części oraz ul. Płaskowickiej i ul. Ciszewskiego na granicach obszaru. W osi północny zachód – południowy wschód głównymi ulicami są al. Komisji Edukacji Narodowej w środkowej części obszaru, ul. Dereniowa i ul. Pileckiego na zachodzie oraz ul. Cynamonowa i ul. Rosoła na wschodzie. Ważny ciąg tworzą także ulice Nugat i Kiedacza, które łączą ul. Indiry Gandhi i ul. Rosoła z ul. Ciszewskiego.

Jedynym środkiem transportu szynowego na obszarze Ursynów Centrum jest metro przebiegające pod al. Komisji Edukacji Narodowej – znajduje się tu stacja Imielin. Na stacji Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi jedyny punkt obsługi pasażerów w dzielnicy Ursynów, a nad stacją znajduje się parking Parkuj i Jedź. Przez obszar przebiega także szereg linii autobusowych dziennych i 2 nocne, znajduje się na nim też pętla Natolin Północny przy ul. Płaskowickiej. Ok. 5 km od obszaru Ursynów Centrum znajdują się terminale portu lotniczego Okęcie. Bezpośrednie połączenie obszaru z lotniskiem zapewnia linia autobusowa 148.

Przez obszar Ursynów Centrum przebiegają trzy dłuższe ścieżki rowerowe w osi północny zachód – południowy wschód (wzdłuż Pileckiego, al. Komisji Edukacji Narodowej i Rosoła) i jedna w osi północny wschód – południowy zachód (wzdłuż Ciszewskiego). Istnieją także dwa przejazdy rowerowe przez ulicę Rosoła kończące się ślepo po przekroczeniu jezdni. Na ul. Imbirowej znajduje się krótki kontrapas rowerowy, poza tym wszystkie ścieżki są oddzielone od ciągów pieszych i przebiegają poza jezdniami. W budowie jest ścieżka wzdłuż ulic Nugat i Kiedacza (na całej długości)[9]. Na Dereniowej i Cynamonowej planuje się wytyczenie pasów rowerowych na jezdni[10].

Handel, usługi i służby

KEN Center

Na obszarze znajduje się jedno większe centrum handlowe, KEN Center przy Ciszewskiego, powstałe po rozbudowie pierwszego hipermarketu w dzielnicy, E. Leclerc. Większe budynki handlowo-usługowe powstałe wraz z budową osiedla Ursynów mieszczą się przy ulicach Dereniowej, Hawajskiej, Nugat, Polinezyjskiej i Szolc-Rogozińskiego (dawny dom handlowy Batmar). Na obszaru Ursynów Centrum działają sklepy wielkopowierzchniowe Biedronka przy Hirszfelda, E. Leclerc] przy Ciszewskiego, Gross przy Hawajskiej, Marcpol przy Dereniowej i Tesco przy Szolc-Rogozińskiego, w parterach nowszych budynków mieszczą się zaś mniejsze sklepy. Przy Dereniowej skupionych jest kilka obiektów gastronomicznych, są one także w innych miejscach rozsianych na tym obszarze.

Przy Cynamonowej położone jest Targowisko Na Skraju, dziś okrojone z powodu nieudanego projektu przebudowy bazaru na centrum handlowe Ursynowski Fortepian. W związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy na obszar Ursynów Centrum może zostać także przeniesione targowisko Na Dołku, dziś na obszarze Natolina – jedną z proponowanych lokalizacji jest zieleniec przy ul. Benedykta Polaka.

Przy KEN Center (od strony ul. Cynamonowej) i na rogu Rosoła i Ciszewskiego znajdują się stacje benzynowe.

Przy ul. Szolc-Rogozińskiego mieści się urząd pocztowy nr 130, na obszarze Ursynów Centrum znajdują się także jego dwie filie przy Ciszewskiego i Nugat. Przy Indiry Gandhi stanęły fundamenty pod przychodnię, która jednak nie została nigdy ukończona. Proponowano, by w tym miejscu wznieść Szpital Południowy, ale ostatecznie powstanie on kilometr dalej, u zbiegu Indiry Gandhi i Pileckiego, w obszarze MSI Stary Imielin. Przy Cynamonowej działa II Oddział Terenowy straży miejskiej. Przy Dereniowej, za kościołem, znajduje się ujęcie wody oligoceńskiej.

Edukacja i kultura

Multikino Ursynów

Na obszarze działają placówki edukacyjne wszystkich szczebli, zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Mieszczą się tu dwie niepubliczne szkoły wyższe: Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem i Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, prowadząca także Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przy Szolc-Rogozińskiego działa jedyna szkoła policealna, niepubliczna Warszawska Szkoła Reklamy. Na obszarze Ursynów Centrum leżą dwa licea publiczne, LXIII LO im. Lajosa Kossutha i CIX LO im. Heleny Modrzejewskiej, oraz dwa niepubliczne, LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II iSpołeczne LO nr 4 im. Batalionu „Parasol”. Jest jedno gimnazjum publiczne, nr 93 im. Ks. Izabeli Czartoryskiej, i trzy niepubliczne, Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, przy Społecznym LO nr 4 im Batalionu AK „Parasol” i Społecznego Towarzystwa Oświatowego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Publiczne szkoły podstawowe są cztery, nr 310 im. Michała Byliny, nr 318 im. Jana Christiana Andersena, nr 323 im. Polskich Olimpijczyków i nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty, niepubliczna jedna, nr 112 Przymierza Rodzin. Ofertę edukacyjną uzupełniają przedszkola publiczne nr 50, nr 213, nr 351, nr 352, nr 366 i nr 394 oraz niepubliczne.

Dzielnica Ursynów prowadzi w dwóch miejscach na obszarze Ursynów Centrum biblioteki: przy Wasilkowskiego mieści się wypożyczalnia dla dorosłych nr 7 i wypożyczalnia dla dorosłych i młodzieży nr 128, a przy Nugat wypożyczalnia dla dorosłych i młodzieży nr 112 z oddziałem dla dzieci. Wszystkie biblioteki stanowią oddziały jednego organizmu, Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursynów, tzw. Ursynoteki.

Ważną placówką kulturalną na obszarze Ursynów Centrum jest Dom Kultury SMB Imielin przy Dereniowej organizujący koncerty, warsztaty, wystawy dzieł sztuki, zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, taneczne kierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Mieszcząca się przy ul. Marca Polo Galeria Działań SMB Imielin, wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, prezentuje prace artystów, organizuje wykłady, koncerty, warsztaty (także w ursynowskich szkołach) i prowadzi własną działalność wydawniczą[11]. Galeria jest wymieniana w najpoważniejszych katalogach sztuki współczesnej, tak krajowych, jak i światowych[12]. SMB Imielin prowadzi również klub osiedlowy A4 przy Amundsena.

Wystawy prac artystów prowadzi także parafia św. Tomasza Apostoła w Galerii TeKa mieszczącej się w domu parafialnym. W kościele parafialnym również wystawiane są dzieła sztuki – znajduje się w nim Galeria na Emporach – jest to też miejsce organizacji koncertów[13].

Jedynym kinem na tym obszarze jest 12-salowe Multikino Ursynów. Na obszarze Ursynów Centrum nie ma teatrów. Na działce położonej wzdłuż ul. Indiry Gandhi między ratuszem a kościołem miało powstać Ursynowskie Centrum Kultury, ale inwestycja jest zawieszona z braku funduszy[14].

Dzielnica Ursynów uczestniczy w międzynarodowej akcji Noc Muzeów. W 2015 r. atrakcjami z obszaru Ursynów Centrum było zwiedzanie dzielnicowego ratusza oraz wystawy dzieł sztuki w Galerii Działań i eksponatów siatkarskich w klubokawiarni Volley Bajka w Arenie Ursynów[15].

Sport i rekreacja

Arena Ursynów

Obiekty sportowe skupione są na terenach między ul. Pileckiego i ul. Hirszfelda. Mieści się tam kompleks Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji z pływalnią, hala widowiskowo-sportowa Arena Ursynów, która jest siedzibą UCSiR, boiska i korty. UCSiR administruje także miejską działką u zbiegu Pileckiego i Płaskowickiej, gdzie planowana jest budowa ośrodka sportowego z hotelem, centrum wspinaczkowym, halą tenisową, boiskami i kortami[16]. Korty tenisowe są także przy Ciszewskiego na przeciwko wlotu ul. Nowoursynowskiej. Przy szkołach przy Grzegorzewskiej, Hawajskiej, Kopcińskiego, Szolc-Rogozińskiego, Teligi i Warchałowskiego mieszczą się boiska sportowe. Dwie miejskie siłownie plenerowe mieszczą się przy Szolc-Rogozińskiego i przy stacji metra Imielin. Obok Multikina w al. Komisji Edukacji Narodowej w sezonie działa komercyjne lodowisko.

Na obszarze Ursynów Centrum nie ma uporządkowanego parku, taką rolę pełni jednak niezabudowany teren z górką położony u zbiegu ul. Indiry Gandhi i Rosoła. Na terenie tym proponowano utworzenie Parku Polskich Wynalazców[17], powstanie parku przewiduje także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego[18].

Pomniki i zabytki

Dwa głazy pamiątkowe upamiętniające Andrzeja Wróblewskiego ps. „Ibis” i Marię Grzegorzewską leżą odpowiednio na rogu ul. Miklaszewskiego i Marca Polo oraz na ul. Grzegorzewskiej[19]. Dodatkowo na terenie osiedla Na Skraju znajdują się trzy uznane za pomniki przyrody głazy narzutowe przy ul. Szolc-Rogozińskiego i jeden przy Kulczyńskiego[20].

Na obszarze Ursynów Centrum nie ma obiektów zabytkowych. Do starszych budynków należał drewniany dom przy Kokosowej 1/5 w dawnej wsi Wolica, tzw. Chata turecka, który spłonął w 2011 roku. Według konserwatorów zabytków chata powstała w XIX wieku[21].

Religia

Kościół św. Tomasza Apostoła

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Tomasza Apostoła, której kościół przy ul. Dereniowej jest jedynym leżącym na obszarze Ursynów Centrum, obejmuje większą część obszaru. Jedynie tereny położone na wschód od ul. Rosoła przynależą do parafii bł. Edmunda Bojanowskiego z kościołem przy ul. Kokosowej w Wilanowie, na koronie skarpy wiślanej.

Przy ulicy Kulczyńskiego mieści się Kościół zielonoświątkowy DOM, zaś przy WasilkowskiegoKościół zielonoświątkowy Nowe Pokolenie.

Na rogu ulic Nowoursynowskiej i Kokosowej znajduje się krzyż przydrożny. Dwa inne krzyże stoją również przy Kokosowej (obok domu nr 26 i na rogu Imbirowej), ale te leżą już na terenie dzielnicy Wilanów.

Przypisy

 1. Uchwała Nr 563 Rady Gminy Warszawa-Ursynów z dnia 18 czerwca 1998 r. w sprawie wprowadzenia Miejskiego Systemu Informacji w Gminie Warszawa-Ursynów, dostępna w serwisie Zarządu Dróg Miejskich. Dostęp 8 maja 2015 r.
 2. Uchwała Nr 366 Zarządu Gminy Warszawa-Ursynów z dnia 3 lutego 2000 r. w sprawie uzupełnienia i skorygowania Miejskiego Systemu Informacji w Gminie Warszawa-Ursynów, dostępna w serwisie Zarządu Dróg Miejskich. Dostęp 8 maja 2015 r.
 3. Rysunek nr 14. Struktura funkcjonalno-przestrzenna (kierunki), Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Dostęp 6 maja 2015 r.
 4. Projekt osiedli Imielin i Na Skraju. Dostęp 8 maja 2015 r.
 5. Al. Komisji Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM. Dostęp 7 maja 2015 r.
 6. Multikino Warszawa Ursynów, Grupa ITI. Dostęp 7 maja 2015 r.
 7. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, Ursynów na sportowo. Serwis sportowy Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Dostęp 7 maja 2015 r.
 8. Ratusz Ursynowa w serwisie Urbanity.pl. Dostęp 6 maja 2015 r.
 9. Rowerowa Warszawa w serwisie Mapa Warszawy, biuro BGiK. Dostęp 7 maja 2015 r.
 10. Burmistrz: Będą pasy rowerowe na kilku ulicach Ursynowa! Co na to kierowcy?, Sławek Kińczyk, Haloursynow.pl, 22 stycznia 2015 r. Dostęp 7 maja 2015 r.
 11. Galeria Działań. Dostęp 7 maja 2015 r.
 12. Galeria Działań, SMB Imielin. Dostęp 7 maja 2015 r.
 13. Kultura, Parafia rzymskokatolicka św. Tomasza Ap. w Warszawie. Dostęp 7 maja 2015 r.
 14. CENTRUM KULTURY. Dlaczego Ursynów go nie ma?, Katarzyna Brudnias, Haloursynow.pl, 29 października 2014 r. Dostęp 7 maja 2015 r.
 15. Noc Muzeów na Ursynowie, Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy, 7 maja 2015 r. Dostęp 7 maja 2015 r.
 16. Prezentacja UCSiR. Dostęp 7 maja 2015 r.
 17. Park Polskich Wynalazców. Czy wreszcie powstanie?,
 18. Plany obowiązujące - Ursynów, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Dostęp 7 maja 2015 r.
 19. Miejsca pamięci, Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy. Dostęp 9 maja 2015 r.
 20. Pomniki przyrody na terenie Dzielnicy Ursynów, mapa wydana przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy i DAUNPOL Wyd. Kartograficzne, Warszawa 2010.
 21. Czy po pożarze na Ursynowie powstanie wiejski skansen?, Wyborcza.pl Warszawa, 11 stycznia 2011 r. Dostęp 8 maja 2015 r.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Advertisement