Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Ulrychów (strona ujednoznaczniająca).

Pałacyk, część dawnego założenia gospodarstwa ogrodniczego Ulrychów

Ulrychów – obszar Miejskiego Systemu Informacji położony w zachodniej części Woli, o nazwie wywodzącej się od dawnych zakładów ogrodniczych Ulrychów, ograniczony ul. Górczewską, al. Prymasa Tysiąclecia, ul. Wolską oraz linią kolejową Warszawa GdańskaWarszawa Odolany.

Cerkiew św. Jana Klimaka

Historia Ulrychowa jest nierozerwalnie związana z rodziną Ulrychów, gospodarzy gospodarstwa ogrodniczego, założonego początkowo w rejonie ul. Ceglanej (dziś Pereca), a przeniesionego pod koniec XIX wieku na wschodni skraj osady Górce. W tym miejscu powstały nowe szklarnie i budynki, a okolicę, od nazwiska właścicieli, zaczęto nazywać "Ulrychowem". W 1951 roku Ulrychów znalazł się w granicach miasta, a gospodarstwo znacjonalizowano i doprowadzono do upadku. Część zachowanego parku oraz szklarni odrestaurowano w 2000 roku, w związku z budową centrum handlowego Wola Park.

Obiekt najbardziej historycznie powiązany z Ulrychowem, Ogrody Ulrychów, w podziale MSI znalazł się na obszarze Koło. Natomiast współczesny obszar Ulrychowa zajmują przedwojenne osiedle Stare Jelonki oraz powojenne osiedla mieszkaniowe, wybudowane w ramach osiedla Koło.

Na współczesnym obszarze Ulrychowa znajduje się także kilka innych interesujących obiektów:


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.