Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Zgoda przy ul. Złotej (przed 1939)

Ulica Zgoda (w latach 1950-1990: Władysława Hibnera)- ulica leżąca w obszarze Śródmieście Północne.

Zaczyna się ona skrzyżowaniem z Chmielną jako przedłużenie Brackiej. Następnie dochodzi do ul. Złotej i ul. Brokla, gdzie jej oryginalny przebieg zostaje przerwany. Dalsza część ulicy biegnie zakolem od ul. Jasnej do ul. Sienkiewicza. Ulica jest jednokierunkowa w kierunku południowo-wschodnim na odcinku od ul. Złotej.

Historia

Ulica istniała już w XVIII wieku i razem z Bracką i Bagno była częścią traktu UjazdówGrzybów. Nazwa Zgoda pochodzi od stojącej dawniej w tym miejscu karczmy, rok nadania nazwy ulicy jest kwestią sporną (Dylewski podaje ok. 1879 roku, Szwankowski 1770 rok). Ulica została uregulowana około 1770 roku i poszerzona w 1858 roku, a pierwszymi zabudowaniami były budynki Szpitala Dzieciątka Jezus; z czasem ulicę obudowywano kamienicami. Do 1885 roku przy ulicy znajdował się wiatrak holenderski.

Na początku XX wieku (po 1902 roku), po przeniesieniu szpitala powstawały następne budynki m.in. gmach wydawnictwa Gebethner i Wolff z 1906 roku i Dom pod Orłami z 1917 roku.

W 1950 roku ulica zyskała nowego patrona: Władysława Hibnera, działacza komunistycznego rozstrzelanego na stokach Cytadeli. W 1967 roku rozebrano część XIX-wiecznej zabudowy przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza.

W okresie powojennym ukośny odcinek ulicy biegnący ul. Sienkiewcza do Złotej został zlikwidowany przy budowie budynku przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i ul. Jasnej, wtedy powstało zakole ulicy przy ul. Jasnej. Historyczną nazwę przywrócono w 1990 roku. Obecnie przy ulicy znajduje się liczne lokale gastronomiczne.

Po powstaniu placu Pięciu Rogów ulica stanie się ślepa na południowym odcinku.

Otoczenie

Kamienica (nr 11)

Przy ulicy Zgoda znajdują się:

  • Zgoda 1 - przedwojenna kamienica
  • Zgoda 3 - zabytkowa kamienica z 1887 roku
  • Zgoda 4 - przedwojenna kamienica
  • Zgoda 5 - kamienica rodziny Simonów
  • Zgoda 7 (róg Złotej) - budynek Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Warszawskich projektu Stefana Szyllera
  • Zgoda 10 - Dom pod Orłami
  • Zgoda 11 – przedwojenna kamienica

Źródła

  • Dylewski Adam, „Warszawa i okolice”, Wydawnictwo Pascal, 2008
  • Szwankowski Eugeniusz, „Ulice i place Warszawy”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1970
Advertisement