Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy nieistniejącej ulicy Zbarskiej. Zobacz też: Ulica Zbaraska.
Zbarska
XVI Mokotów, XXIII Ochota (Ochota)
Okres powstania: XV wiek (?)
Długość: 1939: 1 000 m
1961: 450 m
Okres zlikwidowania: II połowa lat 60. XX wieku
Przyczyna likwidacji: rozbudowa osiedla Rakowiec

Ulica Zbarska – nieistniejąca ulica, która znajdowała się na Rakowcu i biegła od Pruszkowskiej do linii kolejowej nr 8.

Droga w tym miejscu mogła istnieć już w XV wieku jako droga biegnąca ze wsi Rakowiec w kierunku wsi Zbarż i Gorzkiewki, na mapach pojawia się z pewnością pod koniec XVIII wieku. W 1916 roku ten fragment ulicy znalazł się w granicach Warszawy i otrzymał nazwę Zbarska, gdyż biegł w kierunku Zbarża. Poza miastem znalazł się dalszy odcinek drogi (potem nazwany jako ulica Iłżecka).

W 1926 pojawił się pomysł wybudowania wzdłuż ulicy linii tramwajowej, która docelowo miała połączyć Grójecką z Puławską, idea nigdy nie wyszła jednak poza fazę planów – otoczenie ulicy pozostawało praktycznie niezabudowane, nie licząc folwarku Janków i folwarku AGRiL-u. Jeszcze w okresie międzywojennym, w związku z budową alei Żwirki i Wigury, skrajnie południowy odcinek (ku późniejszej Iłżeckiej) zaczął powoli tracić na znaczeniu i zanikać. W 1939 roku ulica biegła więc od Pruszkowskiej na południe, przecinając kolejno planowaną Korotyńskiego, Racławicką, Żwirki i Wigury oraz planowaną Miłowodzką, by zakończyć się na granicy miasta. Ulica była niezabudowana, nie licząc samotnej kamienicy na rogu Żwirki i Wigury, ponadto wyznaczała granicę między komisariatami XVI Mokotów i XXIII Ochota.

Po wojnie ulica znalazła się w granicach dzielnicy Ochota. Dnia 22 lutego 1949 roku ulicą skierowano pierwsze autobusy linii 114-bis, a wkrótce także linii 114. Ulica ostatecznie straciła swój południowy odcinek w latach 50. XX wieku w związku z budową linii kolei radomskiej. Wyłożona kamieniem polnych ulica funkcjonowała nadal na odcinku od Żwirki i Wigury do Pruszkowskiej jako dojazd do osiedla Rakowiec, lecz jego rozbudowa w II połowie lat 60. XX wieku doprowadziła do ostatecznej likwidacji ulicy. Na planie miasta z 1970 roku ulica Zbarska już nie istnieje.

Kamienica, pozostałość ulicy Zbarskiej

Do ulicy Zbarskiej przypisanych było się dawniej kilka obiektów:

  • ul. Zbarska 6 – tutaj znajdował się parterowy budynek, w którym w 1957 roku Gustaw Pal, dawny właściciel zakładów "Dobrolin", rozpoczął, za zgodą państwa, drobną produkcję chemiczną. Zakład jednak długo nie istniał, gdyż państwo szybko nałożyło domiary i zamknęło działalność.
  • ul. Żwirki i Wigury 41 – kamienica przedwojenna, zaprojektowana została tak, aby stać frontem do ulicy Zbarskiej, choć też nie umieszczono jej względem niej równolegle. Jest dziś jedyną widoczną pozostałością po tej ulicy.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.