Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Plac Zawiszy.

Ulica Zawiszy (dawniej także Przejście Obozowe-Tylne, Czorsztyńska) – ulica położona na Młynowie w dzielnicy Wola, która biegnie od ul. Płockiej do linii kolei obwodowej. Patronem ulicy jest Zawisza Czarny, słynny polski rycerz.

Pozostałość tunelu w ciągu ul. Zawiszy pod linią obwodową – obecnie przejście dla pieszych

Droga polna w tym miejscu istniała już z pewnością pod koniec XIX wieku, a w granicach Warszawy znalazła się w 1916 roku pod potoczną nazwą Przejście Obozowe-Tylne. Biegła wówczas od ul. Gostyńskiej do ul. Elekcyjnej, przechodząc tunelem pod linią kolei obwodowej, oficjalnie swoją nazwę uzyskała w 1929 roku. Przechodziła wówczas przez rozległe tereny niezabudowane i krzyżowała się jedynie z Magistracką, rozwój okolic nastąpił w okresie międzywojennym, był on jednak najbardziej widoczny we wschodniej części ulicy. Znalazła się tu także strażnica policji państwowej. W 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z ul. Gostyńską, po czym kierowała się na zachód krzyżując się kolejno z ulicami Płocką, planowaną Styczniową, planowaną Elbląską, Magistracką, Deotymy oraz planowaną Rogozińską, by zakończyć się na ul. Elekcyjnej. W planach było dalsze przedłużenie ulicy jako ulica Brożka[1].

Zabudowa ulicy uległa dość znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej, jednak niektóre budynki przetrwały w dobrym stanie (w tym hala fabryczna przy Zawiszy 10, rozebrana dopiero ok. 2005 roku). W latach 50. XX wieku rozpoczęto zabudowywać otoczenie ulicy blokami osiedli Młynów i Koło, zmieniono też nazwę całej ulicy na Czorsztyńską (por. Czorsztyńska)[2]. Ulica została podzielona na kawałki (zlikwidowano tunel pod linią kolejową), a około 1965 roku wschodni odcinek odzyskał nazwę Zawiszy. Środkowy odcinek uregulowano jako ulica Czorsztyńska, a zachodni włączono w bieg ulicy Brożka[3]. Większych zmian w otoczeniu ulicy nie było aż do początku XXI wieku, kiedy to w miejscu zabudowań poprzemysłowych powstało kilka nowych osiedli mieszkaniowych, znanych jako osiedle Zawiszy. W 2014 roku ulica zostanie przebudowana na całej długości.

Kamienica (nr 7a)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Płocką, po czym kieruje się na zachód krzyżując się kolejno z ulicami Gostyńską, Agawy, Radziwie i Syreny, by zakończyć się ślepo na linii kolei obwodowej.

Przy ul. Zawiszy znajdują się współcześnie następujące obiekty:

 • ul. Zawiszy 4 – Dom przedwojenny
 • ul. Zawiszy 7a – Kamienica przedwojenna, która pierwotnie znajdowała się frontem do ul. Płockiej
 • ul. Zawiszy 13 – Zespół Szkół Nr 6:
  • XLIV Liceum Profilowane z Oddziałami Integracyjnymi
  • Technikum Ekonomiczne Nr 4 im. Fryderyka Skarbka
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 56
  • Szkoła Policealna Nr 29

Z dawnej zabudowy ulicy zachował się także budynek szkolny, który dziś nosi adres Brożka 1a.

Przypisy

Advertisement