Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Zamkowa – ulica położona na Targówku, na osiedlu Wilno w obszarze Elsnerów, która biegnie od pl. Ratuszowego do pl. Ostrej Bramy.

Ulica znajduje się na terenie dawnego folwarku Elsnerów, dawniej w jej miejscu znajdowały się pola, a w okresie powojennym także zabudowania przemysłowe, zlikwidowane przy budowie osiedla Wilno[1].

Budowa ulicy rozpoczęła się w 2010 roku wraz z zaczęciem budowy pierwszych bloków osiedla Wilna, zlokalizowanych wzdłuż jej południowego skraju. Ulica została zaplanowana jako główna droga w osi północ-południe osiedla, swoją nazwę, przyznaną według "klucza wileńskiego", otrzymała 20 października 2011 roku, nawiązując do zamku wileńskiego. W 2012 roku otwarty dla ruchu został pierwszy odcinek ulicy do ul. Miłosiernej, doprowadzający ruch do oddanych do zamieszkania bloków, dalsza zabudowa oraz fragmenty ulicy do pl. Ostrej Bramy gotowe były w 2013 roku. W latach 2013-2014 ul. Zamkową kursowały autobusy linii 170.

Ulica rozpoczyna swój bieg na pl. Ratuszowym, u zbiegu z ul. Bukowiecką, ul. Klukowską i ul. Przecławską, po czym biegnie na północny wschód, gdzie krzyżuje z Ponarską i Miłosierną, kończy się na pl. Ostrej Bramy, u zbiegu z ul. Wierną i Montwiłłowską.

Zabudowę ulicy całkowicie tworzą współczesne bloki osiedla Wilno, gdzieniegdzie ozdobione płaskorzeźbami i detalami nawiązującymi do Wilna.

Galeria

Przypisy

Advertisement