ulica 1/5
Wybrzeże Helskie
Wybrzeze Helskie.JPG
Wybrzeże Helskie, widok z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
Dzielnica: Nowa Praga
Okres powstania: ok. 1900 roku
Długość: 1 500 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Wybrzeże Helskie – ulica na Pradze-Północ.

Historia

Powstała około 1900, wraz z wybudowaniem kolei jabłonowskiej. Potocznie nazywano ją tak, jak kolejkę – „ulica Jabłonowska”.

Swoją obecną nazwę otrzymała przed II wojną światową, co zostało potwierdzone zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy z 15 maja 2012. 10 lipca 1959 nazwę „Wybrzeże Helskie” otrzymał bulwar na praskim brzegu Wisły[1].

Przebudowa ulicy

W 2011 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na koncepcję i projekt przebudowy ulicy. Zaproponowano m.in. obudowanie ulicy ekranami akustycznymi, co oprotestowało część mieszkańców. Ich zdaniem rozwiązanie miało przekraczać granice absurdu, gdyż wokół nie ma żadnych zabudowań mieszkalnych. Ostatecznie zarząd wycofał się z tego pomysłu.

Początkowo planowano rozpoczęcie przebudowy w 2013 roku, późniejszym przewidywanym terminem startu pracy był 2016. W styczniu 2020 ZMID podpisał z firmą Skanska umowę na przebudowę ulicy. Powstanie mur oporowy wzdłuż Wisły, kładka pieszo-rowerowa nad kanałem w Porcie Praskim, sygnalizacje, oświetlenie i nasadzenia zieleni. Inwestycja ma zostać zrealizowana do stycznia 2022[2].

Przebieg

Droga stanowi przedłużenie ulicy Wybrzeże Szczecińskie i zaczyna bieg pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim. Jedynymi przecznicami są Ratuszowa oraz zjazd z Mostu Gdańskiego. Za mostem jej przedłużenie stanowi dojazd do Jagiellońskiej oraz ul. Wybrzeże Puckie.

Otoczenie

Główne obiekty znajdujące się po wschodniej stronie ulicy. Są to Park Praski oraz Ogród Zoologiczny. Po zachodniej stronie znajdują się La Playa Music Bar (nr 1/5) i plaża Rusałka.

Plany na przyszłość

W przyszłości ulica w rejonie ogrodu zoologicznego ma zostać schowana w tunelu.

Przypisy

  1. Nazewnictwo ulic, placów i innych obiektów m.st. Warszawy, ulice.um.warszawa.pl, dostęp: 5 czerwca 2020.
  2. Przebudowa Wybrzeża Helskiego, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, 10 stycznia 2020, dostęp: 5 czerwca 2020.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.