Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy Wiertniczej. Zobacz też: Zespół przystankowy Wiertnicza.

Ulica Wiertnicza (dawniej też Gościniec) – jedna z głównych ulic w dzielnicy Wilanów, która biegnie od ul. Kolegiackiej do ul. Augustówka. Stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 724.

Historia

Budynek d. stacji kolejki wilanowskiej w Wilanowie

Zabytkowy dom (nr 63a)

Ulica stanowiła historycznie fragment tzw. traktu powsińskiego, piaszczystej drogi, która biegła z Warszawy przez Czerniaków do Wilanowa i Powsina, znana była potocznie po prostu jako Gościniec (por. Gościniec).

Przebiegał on w większości przez niezabudowane tereny, zdominowane przez pola uprawne i nieużytki, wzdłuż traktu w 1892 roku uruchomiono kolejkę wilanowską, łączącą Plac Unii Lubelskiej z Wilanowem, a potem z Konstancinem i Piasecznem. Gęstsza zabudowa pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym, wraz z rozbudową podmiejskiego wówczas Wilanowa. W 1936 roku przebiegająca wzdłuż drogi kolejka stała się częścią kolejki grójeckiej, z czym wiązało się m.in. ujednolicenie rozstawu szyn.

W 1937 roku wzdłuż ulicy uruchomiona została linia tramwajowa od pętli Sadyba do pętli Wilanów, przyczyniła się ona również do zwiększenia się liczby budynków w okolicy, jednocześnie zaś zaczęła powoli wypierać kolejkę dojazdową. Zabudowa ulicy była dość gęsta, składała się głównie z domów oraz przedmiejskich kamieniczek, duża jej część uległa zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, a wiele zachowanych budynków z czasem wyburzono lub znacznie przebudowano. Zaraz po wojnie nie odtworzono linii tramwajowej, nadal za to kursowała kolejka wilanowska. W 1951 roku droga w całości znalazła się w granicach Warszawy.

Ulica biegła wówczas od ul. Vogla na północ, początkowo na przedpolu wilanowskiego pałacu, a potem przez środek osiedla, krzyżując się kolejno z ulicami Biedronki, Przyczółkową, Obornicką, Kosiarzy, Petyhorską i Łowczą, by zakończyć bieg na skrzyżowaniu z ul. Goplańską, ul. Augustówka i ul. Powsińską. W 1954 roku nadano jej obecnie obowiązującą nazwę – Wiertnicza – zaś dnia 20 lipca 1957 roku wzdłuż ulicy otwarto odbudowaną linię tramwajową do Wilanowa, którą pojechały tramwaje linii 33, 33-bis i 33-kreślone. W tym samym czasie kolejkę wilanowską zlikwidowano na odcinku miejskim i skrócono do stacji "Wilanów".

Kolej wilanowska została zlikwidowana w 1971 roku, a linia tramwajowa w 1973 roku, gdyż w latach 1971-1974 ulica została znacznie przebudowana w ramach budowy tzw. Wisłostrady – uzyskała wówczas dwie szerokie jezdnie rozdzielone pasem zieleni, a zamiast tramwajów ulicą zaczęły kursować autobusy linii 180. W budynku dawnego dworca kolejki znalazł się urząd pocztowy. W latach 90. XX wieku początkowy odcinek ulicy, od ul. Vogla do ul. Kolegiackiej przemianowano na ul. Kostki-Potockiego – widać to w numeracji posesji, która rozpoczyna się teraz od numeru 26, a na ul. Kostki-Potockiego zachowały się numery od 1 do 24.

W 2013 roku zaproponowano do realizacji trasę tramwajową wzdłuż ulicy z Wilanowa przez Czerniakowską, jednakże zasadność jej budowy została odrzucona przez ekspertów. Obowiązujące plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego przewidują zachowanie aktualnego stanu otoczenia ul. Wiertniczej z niską zabudową mieszkalną i usługową.

2018 roku ulica została przebudowana - wyremontowano obydwie jezdnie, przebudowano chodniki, wybudowano nowe drogi dla rowerów, a także wymieniono nawierzchnie zatok autobusowych.

Przebieg i obiekty

Ulica Wiertnicza (rejon ul. Lentza)

Ulica Wiertnicza to ulica dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, Ulicą kursują autobusy i znajdują się zespoły przystankowe Kosiarzy, Łowcza oraz Wiertnicza.

Ulica rozpoczyna się u zbiegu z ul. Kostki-Potockiego i ul. Kolegiacką, po czym biegnie na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Przyczółkową, Obornicką, Kosiarzy, Petyhorską, Lentza, Ostrą, Łowczą oraz Goplańską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Powsińską, ul. Augustówka i ul. Nałęczowskiej.

Meczet przy ul. Wiertniczej (nr 103)

Kamienica (nr 147)

Przy ul. Wiertniczej znajdują się następujące obiekty:

Przy ul. Wiertniczej zachował się także szereg przedwojennych domów i kamienic, które znajdują się pod adresami: nr 50, nr 51, nr 60, nr 62, nr 63a, nr 67, nr 69, nr 71, nr 73, nr 81, nr 83, nr 85, nr 91, nr 98, nr 106, nr 108, nr 111, nr 112, nr 121, nr 127, nr 128, nr 130, nr 132, nr 136, nr 139, nr 143, nr 147, nr 153, nr 160, nr 162 oraz nr 163.

Ponadto na rogu ul. Obornickiej znajdują się dwa krzyże przydrożne, zaś na rogu ul. Augustówka znajduje się figura św. Jana Nepomucena.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.