Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Widok - ulica położona w obszarze Śródmieście Północne.

Przebieg[]

Zaczyna się skrzyżowaniem z Kruczą, mija Pasaż Wiecheckiego i kończy się skrzyżowaniem z Marszałkowską. Ulica jest jednokierunkowa w kierunku zachodnim.

Historia[]

Widok (nr 11)

Kamienica (nr 11)

Ulica została wytyczona już w połowie XVII wieku jako droga narolna przez tereny Kałęczyna. Miała wtedy około 2 kilometrów i prowadziła od traktu (dzisiejsza ulica Bracka) aż do wsi Wola Wielka. (obecnie okolice ulicy Karolkowej). W 1770 roku w okolicach ul. Towarowej przeciął ją usypany wał obronny. Wtedy też została ona uregulowana, stała się pełnoprawną ulicą, otrzymała również swoją obecną nazwę, prawdopodobnie od rozciągającej się stąd panoramy. (według planu Macieja Deutscha z tamtego okresu stało przy niej zaledwie siedem domów). Liczba budynków w XVIII wieku wzrosła do 15. W okolicach Twardej utworzono dwie cegielnie, a na dzisiejszych terenach kolejowych rozciągały się glinianki.

Kiedy w roku 1824 oddano do użytku Aleje Jerozolimskie ulica straciła na znaczeniu. Wraz z budową kolei warszawsko-wiedeńskiej ul. Widok stopniowo traciła swój charakter. W 1845 roku prowadziła obok torów do rogatek jerozolimskich, jednak położenie drugiego toru ok. 1880 roku ostatecznie skróciło ją do obecnej postaci.

Widok (nr 23)

Bar Zodiak (nr 26)

Na odcinku Marszałkowska-Bracka w pierwszej połowie XIX wieku funkcjonował amfiteatr rozrywkowy, nazywany Szczwalnią albo Hecą. Po wybudowaniu dworca wiedeńskiego ulicę stopniowo zabudowywano głównie 3-piętrowymi kamienicami w pierzei północnej. Powstawały tam także liczne pensjonaty jak np. Hotel Wiedeński (z 1845 roku), zajazd żydowski (ok. 1870), a także liczne sklepy. Przed I wojną światową na rogu z Marszałkowską zaczęła działać znana restauracja "Pod Bachusem."

W 1944 roku budynki na ulicy Widok zostały częściowo zniszczone. Kamienice na początku ulicy rozebrano, postawiono obecny budynek i utworzono wjazd przez "portal". Zniszczone w powstaniu warszawskim skrzyżowanie z ul. Marszałkowską zajęła w latach 70. Ściana Wschodnia. Jednak większość przedwojennych kamienic stoi tam do dziś, m.in. dziesięciopiętrowa kamienica pod nr 8 z 1910 roku.

Otoczenie[]

Przy ulicy Widok zachowały się przedwojenne kamienice pod numerami: nr 8, nr 10, nr 11, nr 16, nr 18, nr 20 i nr 22.

W okolicach skrzyżowania z ul. Marszałkowską północną część ulicy zajmuje dawny Bar Zodiak (obecnie Pizza Hut i KFC) oraz Dom towarowy Wars, południową zaś biurowiec Universal oraz Rotunda.

Advertisement