Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Wał Miedzeszyński.

Ulica Wał Miedzeszyński (rejon ul. Zwycięzców)

Ulica Wał Miedzeszyński (dawniej Droga do Miedzeszyna, Miedzeszyńska) – najdłuższa ulica Warszawy i Polski, licząca 14,5 kilometra. Stanowi ona fragment drogi wojewódzkiej nr 801 do Puław, jest położona w dzielnicach Praga Południe i Wawer.

Ulica biegnie od granicy z Józefowem do alei Poniatowskiego po wale ochraniającym przed wylewem Wisły. Po wschodniej stronie ulicy dominuje zabudowa mieszkalna jednorodzinna i wielorodzinne osiedla, po zachodniej znajdują się ośrodki rekreacyjne i wypoczynkowe oraz niezagospodarowane tereny zalewowe Wisły. Zachodnią stroną ulicy biegnie również ścieżka rowerowa (na odcinku od al. Poniatowskiego do Traktu Lubelskiego).

Historia ulicy sięga budowy z inicjatywy rodziny Wolframów, właścicieli Gocławia, wału przeciwpowodziowego w pierwszej dekadzie XX wieku, który umożliwił zabudowę rozległych terenów przywiślanych zalewanych wcześniej rokrocznie przez Wisłę. Na początku lat 30. na odcinku wału od mostu średnicowego do Wału Gocławskiego poprowadzono alejkę spacerową, a około 1932 roku wał poszerzono i poprowadzono jezdnie oświetlone pierwszymi w mieście lampami sodowymi.

Wtedy też rozpoczęto zagospodarowywanie okolic wału - powstały liczne kluby, budynki Yacht-Klubu Polski i Klubu Sportowego Policji Państwowej oraz plaże, m.in. Sokoła, Poniatówka i plaża Braci Kozłowskich - znajdujące się w miejscu dzisiejszych basenów, a także wille: Szyllerów (nr 756) i Zalewskich (ob. Rzymska 13, d. Miedzeszyńska 12) - były to jedne z pierwszych tego typu zabudowań na Saskiej Kępie, której zabudowa koncentrowała się głównie w rejonie ulic Miedzeszyńskiej i Francuskiej.

Na zdjęciu lotniczym z 1945 roku jezdnie biegną już w głąb Zagóździa. 15 kwietnia 1953 ulicą ruszył pierwszy autobus miejski linii 113 kursujący do osiedla Las. W latach 1962-70 przy ulicy w rejonie dawnych plaż powstał kompleks basenów, a następnie do połowy lat 70. wał podwyższono a ulicę poszerzono. Kolejna przebudowa miała miejsce na początku XXI wieku, gdy w związku z budową mostu Siekierkowskiego poszerzono i wyremontowano fragment od mostu Łazienkowskiego do granicy miasta.

Obecnie planowane jest poszerzenie ulicy od Traktu Lubelskiego do budowanej Południowej Obwodnicy Warszawy.

Nazwa

Nazwa ulicy została nadana na cześć Miedzeszyna, dawnej osady rolniczej na prawym brzegu Wisły, przez której historyczne tereny przebiega wał. Przed nadaniem współcześnie obowiązującej nazwy w 1960 roku były to trzy niezależne ulice: Warszawska (od granicy miasta do dzisiejszej Cyklamenów), Horyniecka (do 1954 roku Miedzeszyńska – od Cyklamenów do granicy Wawra) oraz Miedzeszyńska.

Przebieg

Kanał Nowe Ujście przechodzący pod ulicą

Ulica, biegnąc od granicy Warszawy na północ, krzyżuje się kolejno z ulicami: Werbeny, Krokusów, Wiślanych Pól, Przylaszczkową, Wiślanego Nurtu, Rafałowską, Bysławską, Połaniecką, Czarnuszki, Arkadii, Rozchodnikową, Podbiałową, Ostróżki, Ogórkową, Rosiczki, Naszą, Sitowie, Przewodową, Strzygłowską, Traktem Lubelskim, Rychnowską, Wędkarską, Fiołków, Odrębną, Romantyczną, Śnieguliczki, Zawilców, Drogą Golfową, Cyklamenów, Skalnicową, Peonii, Chodzieską, Jeziorową, Kaszmirową, Pod Brzozami, Bronowską, Ligustrową, przechodzi ponad Kanałem Nowe Ujście, dalej krzyżuje z ul. Wojsławicką, Kadetów, Narodową, al. Wieniawy-Długoszowskiego, Fieldorfa, Afrykańską, Ateńską, Wersalską, aleją Stanów Zjednoczonych i Zwycięzców aby skończyć swój bieg na skrzyżowaniu z aleją Poniatowskiego.

Otoczenie

Skwer Ryski

Wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego znajdują się następujące obiekty:

Ponadto przy posesjach numer 448 i 600 oraz przy skrzyżowaniach z ulicami Przewodową i Jakubowską znajdują się kapliczki, a przy skrzyżowaniu z Strzygłowską krzyż przydrożny.

Advertisement