Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Traktorzystki – ulica położona na Kole w dzielnicy Wola, która biegnie od ślepego krańca w rejonie ul. Astronomów do ul. Ulrychowskiej.

Historia[]

Obszar współczesnej ulicy znajdował się dawniej w granicach osady Koło, a po jej przyłączeniu do Warszawy należał do wsi Górce, znajdował się w bliskim sąsiedztwie zakładów Ulrycha. Kilka budynków powstało wzdłuż przyszłej ulicy jeszcze przed 1939 rokiem, a zabudowa nie uległa większym zniszczeniom podczas II wojny światowej – sama ulica w terenie była jedynie ledwo zarysowana. W 1951 roku obszar ten znalazł się w granicach Warszawy, wówczas też naniesiono ul. Traktorzystki (nazwa nadana w 1953 roku[1]), która biegła od ul. Marynin na południe, po czym zakręcała na zachód do ul. Ulrychowskiej i mijała ją, kończąc się ślepo.

Traktorzystki (nr 9, nr 11)

Kamienice: nr 9 i nr 11 (2014)

Z czasem ulica utraciła połączenie z zanikającą ul. Marynin, a otoczenie zmieniło się znacznie w latach 70. XX wieku, kiedy to powstało Osiedle Mszczonowska. Niska zabudowa ulicy Traktorzystki, zarówno przedwojenna, jak i powojenna, została jednak pozostawiona bez zmian. Wówczas też na planach zaczęto zaznaczać, że część dawniej ul. Ulrychowskiej włączono w bieg ul. Traktorzystki, jednak de facto zabudowa ul. Ulrychowskiej zachowała dawną numerację. Okolica nie uległa już większym przemianom, jedynie w latach 2007-2008 zabudowę ulicy uzupełniono o budynek mieszkalny (nr 13) wybudowany przez Budromex, w latach 2014-2015 powstały też dwa nowe domy jednorodzinne.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg od ślepego krańca, po czym kieruje się na południe i przecina ul. Astronomów, następnie skręca z kierunku zachodnim i kończy się na skrzyżowaniu z ul. Ulrychowską. Na wielu planach ulica sięga ul. Ks. Janusza lub ul. Brożka, szczególnie odcinek ul. Astronomów jest często włączany w ulicę Traktorzystki – choć jest oznaczony tablicami MSI, to nie uznaje go oficjalny portal mapowy m.st. Warszawy.

Otoczenie[]

Wzdłuż ul. Traktorzystki zachował się szereg przedwojennych domów oraz kamienic, które znajdują się współcześnie pod numerami: nr 4, nr 6, nr 9 i nr 11.

Linki zewnętrzne[]

Przypisy

  1. Uchwała nr 21 Rady Narodowej m. st. Warszawy w sprawie zmiany nazw ulic z 28.05.1953
Advertisement