Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Trębacka – długa na około 175 metrów długości ulica położona w Śródmieściu. Rozpoczyna swój bieg od Krakowskiego Przedmieścia, a następnie przecina od północy ulicę Kozią i biegnie na zachód w stronę placu Piłsudskiego. Kończy się skrzyżowaniem z Moliera i Focha. Przed II wojną światową Trębacka dochodziła do ulicy Wierzbowej. Po wybudowaniu budynku Metropolitan odtworzono jej końcowy odcinek, nie przywrócono mu jednak nazwy.

Nazwa ulicy Trębackiej wywodzi się od trąbek wozów pocztowych wyjeżdżających spod gmachu dawnej Poczty Saskiej (Pałac Wesslów) na rogu z Kozią.

Dziś ulica Trębacka wydaje się być małą lokalną uliczką, mało osób zdaje sobie sprawę, że na początku XX wieku stanowiła ona ważną oś komunikacyjną. Pierwotnie jezdnia Trębackiej miała nawierzchnię z drewnianej kostki brukowej. 20 czerwca 1908 roku na Trębacką wjechał pierwszy wóz tramwaju elektrycznego linii nr 5. Do lipca 1908 roku jeździło tutaj pięć linii tramwajowych. Po II wojnie światowej nie odbudowano linii tramwajowej - w maju 1946 przeprowadzono ulicą sieć trolejbusową, zlikwidowano ją jednak już w 1949 roku. Dopiero w 1991 roku na Trębacką przyjechał autobus linii 106. W 2007 roku ulica została wyłączona z ruchu autobusowego.

W lutym 2015 roku zadecydowano, że na rogu ul. Focha, w miejscu pętli autobusowej, ustawiony zostanie pomnik katastrofy smoleńskiej.

Advertisement