Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Szwoleżerów.

Ulica Szwoleżerów (dawniej Agrykola, Agrykola Dolna, Ułańska) – ulica położona na Ujazdowie w dzielnicy Śródmieście, która biegnie od ul. Czerniakowskiej do ul. Myśliwieckiej.

Historia

Katedra polskokatolicka św. Ducha

Ulica istniała pierwotnie jako droga narolna i około 1780 roku została uregulowana w związku z założeniem Łazienek Królewskich, będąc częścią Agrykoli (por. Agrykola) – pod koniec XVIII wieku stało przy niej pięć domów. Około 1818 roku po obu stronach ulicy wybudowano rozległy zespół koszarowy, na którym powstały liczne drewniane budynki koszar dla rosyjskiej kawalerii. We wschodniej części ulicy dominowały jednak nadal pola uprawne.

W II połowie XIX wieku zabudowania koszarowe przebudowano na murowane, ulicę nazywano wówczas Agrykola Dolna, a od 1901 roku, w nawiązaniu do stacjonujących w pobliskich koszarach ułanów, ulicy nadano nazwę Ułańska (por. Ułańska) – tradycyjną nazwę przywrócono w 1919 roku. W okresie międzywojennym przy ulicy powstało kilka nowych obiektów, zaś w 1935 roku pojawiła się nazwa Szwoleżerów, jednakże widniała ona tylko na wybranych mapach jako podpis dla ul. Myśliwieckiej (1938). Nazwa nadana została w związku ze stacjonującym tutaj 1 Pułkiem Szwoleżerów. W kontekście tej ulicy podpis widać dopiero na mapie z 1946 roku (1946).

Duża część zabudowań uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale niektóre odbudowano. Zaraz po wojnie w rejonie ul. Szwoleżerów wybudowano osiedle domków fińskich, takich jak na ul. Jazdów, choć według niektórych źródeł żadnych domków tutaj nie ustawiono – osiedle istniało z pewnością do lat 70. XX wieku. Pierwsze autobusy kursowały tędy w 1947 roku, była to linia "G" (potem 107). Ulicy przywrócono początkowo dawną nazwę Agrykola, jednak w 1952 roku powrócono do nazwy Szwoleżerów. W latach 1972-1974 przy ulicy powstało osiedle Szwoleżerów, zaś w ostatnich latach okolicę upodobały sobie liczne ambasady – w przyszłości na rogu z ul. Myśliwiecką ma powstać ambasada Indii.

Przebieg

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Czerniakowską, po czym kieruje się na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Dragonów, Kawalerii, 29 Listopada i ponownie Kawalerii, by zakończyć bieg na skrzyżowaniu z ul. Myśliwiecką i ul. Agrykola.

Otoczenie

Przy ul. Szwoleżerów znajdują się następujące obiekty:

Nazwa

Nazwa ulicy pochodzi od szwoleżerów, lekkiej formacji kawalerii, która stacjonowała w pobliskich koszarach w okresie międzywojennym.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.