Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Zabytek
nr w rej.
548

Ulica Szpitalna leży w obszarze Śródmieście Północne. Za jej początek należy przyjął skrzyżowanie ulic Chmielnej z Bracką - ulica Szpitalna jest przedłużeniem ul. Brackiej, Następnie ulica krzyżuje z ul. Przeskok i Górskiego, aby zakończyć się na ul. Brokla. Przedłużeniem Szpitalnej jest plac Powstańców Warszawy. Ulica jest jednokierunkowa w kierunku północnym.

Historia[]

Ulica była częścią traktu do Ujazdowa przecinającego pola Kałęczyna, tereny szpitala św. Ducha oraz pola księży misjonarzy. Nazwę urzędowo zatwierdzono w 1770 roku od wybudowanego tu w latach 1754-57 gmachu Szpitala Dzieciątka Jezus. Ulica sięgała ówcześnie do Świętokrzyskiej.

W 1781 roku przy Szpitalnej na południe od szpitala położony był szpitalny cmentarz, który z czasem zamieniono w ogrody. W latach 1823-26 część Szpitalnej wchłonął nowo powstały plac Dzieciątka Jezus (dziś plac Powstańców Warszawy). W XIX wieku ulicę powoli zabudowywano, jednak większe znaczenie zyskała ona po utworzeniu w 1883 roku ulicy Hortensji (dziś Górskiego) oraz rozparcelowaniu terenów szpitala Dzieciątka Jezus. Przy ulicy powstały głównie pięciopiętrowe kamienice m.in. Kamienica Grossglicka z 1890 r. czy Kamienica Wedla z 1893 roku, w której przez długi czas działała fabryka słodyczy.

Szpitalna (nr 4)

Kamienica (nr 4)

W okresie międzywojennym na ulicy położono asfalt oraz puszczono linię autobusową. Ówcześnie była ona jedną z ruchliwszych ulic Warszawy. Po powstaniu warszawskim zabudowania zniszczono. Po II wojnie światowej ulicę naprawiono, oczyszczono z gruzów i w 1946 roku wytyczono tędy linię trolejbusową.

W 1965 roku ulica jako założenie urbanistyczne została wpisana do rejestru zabytków. Po powstaniu pl. Pięciu Rogów ulica będzie dobiegała do niego i ślepo się kończyła.

Ważniejsze obiekty[]

Na ulicy Szpitalnej znajdują się:

Advertisement