Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Szolc-Rogozińskiego.

Ulica Stefana Szolc-Rogozińskiego – ulica na osiedlu Na Skraju na Ursynowie.

Historia

W „Projekcie osiedla Imielin i Na Skraju” z 1977 roku jest oznaczona jako ciąg pieszo-uliczny[1] – jej przebieg zmieniał się wraz z budową bloków mieszkalnych.

W 2018 Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy po skonsultowaniu się z językoznawcami zaproponowała zmianę nazwy ulicy na S. Szolca-Rogozińskiego. Argumentując:

Quote-alpha.png
Zasadą w języku polskim jest odmiana obu członów nazwisk. Można jej nie stosować dla pierwszego członu, jeśli jest on nazwą dawnego herbu lub dawnym zawołaniem bojowym. W związku z tym, prawidłowa nazwa ulicy powinna brzmieć: ulica Stefana Szolca-Rogozińskiego[2].

W maju 2018 radni z Ursynowa nie zgodzili się z opinią komisji nazewnictwa. Argumentem przeciwko zmianie nazwy ulicy były m.in. koszty, które musiałaby ponieść spółdzielnia mieszkaniowa „Na Skraju” oraz mieszkańcy[3].

Przebieg

Rozpoczyna się (bez połączenia) przy ul. Indiry Gandhi, wije się pomiędzy blokowiskami, przecina ul. Cynamonową (pomiędzy blokami nr 3 i nr 4 przy urzędzie pocztowym) i kończy się skrzyżowaniem z ul. Kulczyńskiego. W pobliżu końcowego fragmentu znajduje się CLVIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej (w latach 1999-2017 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej).

Patron

Przy ul. Szolc-Rogozińskiego 7 znajduje się moduł informacyjny MSI o patronie ulicy – Stefanie Szolcu-Rogozińskim, podróżniku, który w dziewiętnastym wieku wydał dwie publikacje na temat Afryki, organizatorze wypraw do Kamerunu, członku Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Po osiągnięciu pełnoletności spolonizował swoje nazwisko z Scholtz na Szolc i dodał drugi człon, który był nazwiskiem matki.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.