Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy w Rembertowie. Zobacz też: Ulica Szeroka w Wesołej, zespół przystankowy Szeroka oraz ulica Szeroki Dunaj.
ulica 6-138
Szeroka
Szeroka.JPG
ul. Szeroka (rejon ul. Gontarskiej)
Dzielnica: Praga Południe, Rembertów
Długość: 1800 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Szeroka – ulica położona na granicy Pragi Południe i Rembertowa, która biegnie od ul. Józefa Chłopickiego na południe do Wału Kościuszkowskiego. Na północnym odcinku biegnie ona równolegle do Kanału Kawęczyńskiego.

Przebieg

Ulica biegnąc na południe krzyżuje kolejno z ulicą Stelmachów, Gontarską i Traczy. Następnie kieruje się nieco na wschód i biegnie wschodnim skrajem rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska krzyżując z ul. Oraczy, Agrarną, Podhalańską, Toporowską, Szymańskiego, Niepołomicką, Mirską i Rafii aby zakończyć bieg na Wale Kościuszkowskim.

Historia

Pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską, w tle skrzyżowanie ul. Szerokiej z ul. Traczy

Ulica widoczna jest na zdjęciach satelitarnych z 1945 roku, gdzie biegnie w identycznym jak dzisiejszy przebiegu, jednak na odcinku na północ od granicy zabudowań Wygody przebiegała ona jedynie przez pola, nie krzyżując z żadną ulicą i nie biegnąc przy żadnych zabudowaniach.

Odcinkiem ulicy od rejonu ul. Traczy do rejonu ul. Wał Kościuszkowski biegła do 19 maja 1951 roku granica miasta - wówczas do miasta włączono Wygodę, a granicę z części ulicy przeniesiono nieco na wschód, jednak dalej biegła ona wzdłuż ulicy na odcinku od północnej granicy zabudowań mieszkalnych do obecnego skrzyżowania z ul. Traczy. Ulica utraciła funkcję granicy miasta w 1957 roku, gdy do miasta dołączono Rembertów. Ulica tworzy obecnie granicę między dzielnicami Praga Południe i Rembertów.

Nazwę Szeroka nosiły w przeszłości ul. Kłopotowskiego oraz ul. Długa.

Otoczenie i nawierzchnia

Przy ulicy Szerokiej dominuje zabudowa jednorodzinna. U zbiegu ulicy z ul. Traczy znajduje się Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską oraz pomnik pamięci poetów-piewców powstania listopadowego, będący częścią alei Chwały.

Droga posiadała dawniej nawierzchnie żużlową, a miejscami nawet piaszczystą, jednak uzyskała zyskała nawierzchnię bitumiczną oraz wykonaną z kostki betonowej.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.