Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Syta.

Syta Kapliczka

Kapliczka z 1915 r. (Syta 103)

Ulica Syta – blisko sześciokilometrowa ulica w dzielnicy Wilanów, biegnąca wzdłuż Wilanówki przez Kępę Zawadowską i Zawady.

Leży na terenie przyłączonym do Warszawy w roku 1951 i stanowiła kiedyś główną drogę lokalną łączącą wsie Kępa Zawadowska, Bartyki, Zawady, Kępa Nadwiślańska i Nadwilanówka. Obecny zarys ulicy jest już widoczny wyraźnie na mapie okolic Warszawy z 1794 roku[1]. Mapy topograficzne z początku XX wieku[2] i plany Wielkiej Warszawy[3] z okresu międzywojennego pokazują już przebieg ulicy zgodny z dzisiejszym. Tereny tych wsi leżą w wąskim obszarze pomiędzy dwoma rzekami (Wisła i Wilanówka) i na wysokości Folwarku Zawady od Sytej odchodziła wąska grobla (obecna ulica Vogla) łącząca je z okolicami Pałacu w Wilanowie.

Jako ulica Warszawy uzyskała nazwę w roku 1960[4].

Ulica rozpoczyna bieg na skrzyżowaniu z ulicą Bruzdową i po krótkim odcinku zakręca o 90 stopni i dalej biegnie już równolegle do niej. Po drodze odchodzą od niej kolejno ulice: Metryczna, Lercha, Vogla, Nad Wilanówką, Zaściankowa, Hektarowa, Jara, Siedliskowa, Trójpolowa, ponownie Siedliskowa i Glebowa. Następnie Syta przecina tory bocznicy kolejowej prowadzącej do EC Siekierki (przejazd niestrzeżony), odchodzi od niej ulica Tuzinowa i łagodnym łukiem skręca ku Wiśle kończąc bieg u zbiegu z Wałem Zawadowskim.

Ulicą kursują autobusy i znajdują się zespoły przystankowe Metryczna, Zawady, Lercha, Zaściankowa, Jara, Siedliskowa, Glebowa i Tuzinowa. Przy Glebowej znajduje się niewykorzystywana obecnie pętla autobusowa Glebowa.

Ulica nie posiada ścieżek rowerowych. Początkowy jej odcinek (od Bruzdowej do numeru 12) jest drogą gruntową.

Syta na odcinku od Bruzdowej do Vogla zachowuje swój wiejski charakter z pojedynczymi posesjami, polami uprawnymi i szklarniami, a nieparzystą stronę ulicy zajmują tereny uprawne SGGW. Gdzieniegdzie pojawiają się nowe nowe dome w zabudowie jednorodzinnej lub bliźniaczej. Odcinek pomiędzy Vogla i Jarą to centrum Zawad gdzie stare domy mieszają się z nowo powstałym osiedlem niskich kameralnych apartamentowców i segmentów. Na tym odcinku znajdują się też jedyne dwa punkty handlowe na terenie Zawad (nr 93 i 120).

W pobliżu ulic Siedliskowej i Trójpolowej znajduje się Staw Zawadowski.

Wzdłuż całej ulicy znajduje się szereg kapliczek i krzyży przydrożnych.

Otoczenie[]

Przy ulicy Sytej znajdują się:

Galeria[]

Przypisy

  1. Mapa "Okolica Warszawy w Diametrze Piaciu mil", Verlag von Simon Schropp & Comp, Berlin 1794
  2. Mapa "Nowogeorgijewssk-Segrshe-Warschau. Bl.40", Abtei des stellvertretend Generalstabes der Armee 1914
  3. "Plan m. st. Warszawy", Wyd. Samopomoc Inwalidzka Sp. z o.o., 1934
  4. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, wyd. Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa 1998
Advertisement