Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Stryjeńskich.

Ulica Stryjeńskich – ulica na Ursynowie.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna swój bieg na południu od skrzyżowania z ulicami Rybałtów, Wąwozową i Wełnianą, po czym biegnie na północ, przecinając ulice Przy Bażantarni, Muślinową, Małej Łąki, Moczydłowską, Belgradzką, Kazury i Na Uboczu, i kończy swój bieg rondem Dereniowa na skrzyżowaniu z Płaskowickiej i Dereniową.

Historia[]

Swoją nazwę otrzymała 5 grudnia 1977[1].

Ulica po raz pierwszy pojawia się na mapach z 1980 roku[2]. Na mapach z 1978 południowy fragment jest podobny do dzisiejszego, ale nie znajduje się na niej nazwa. Ulica nie dochodziła też do ul. Płaskowickiej[3].

Niezrealizowane zwężenie ulicy w 2016[]

W 2016 roku mieszkańcy Ursynowa zgłosili projekt w ramach budżetu partycypacyjnego, który zakładał zwężenie ulicy na całej długości do jednego pasa w każdym kierunku, stworzenie pasów rowerowych na jezdniach w obu kierunkach, pasu zieleni po środku oraz wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych na wysokości ulic Małej Łąki i Jaworowej[4].

Lokalne stowarzyszenie Projekt Ursynów postulowało o wstrzymanie inwestycji w związku z planowaną budową Południowej Obwodnicy Warszawy oraz ul. Rosnowskiego (tzw. Nowokabackiej)[5]. 26 kwietnia odbyło się spotkanie konsultacyjne mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich[6]. W lipcu 2016 podjęto decyzję, że projekt nie zostanie zrealizowany[7].

Sygnalizacja świetlna przy ul. Przy Bażantarni[]

W marcu 2019 rozpoczęto przebudowę skrzyżowania z ul. Przy Bażantarni i ul. Muślinową. W przyszłości dochodziło tu do wypadków związanych z wymuszeniem pierwszeństwa. Lokalny portal haloursynow.pl nazwał skrzyżowanie „skrzyżowaniem strachu”[8]. Tak Zarząd Dróg Miejskich argumentował decyzję o wybudowaniu sygnalizacji świetlnej[9]:

Quote-alpha
Skrzyżowanie ul. Stryjeńskich i ul. Przy Bażantarni jest jednym z bardziej niebezpiecznych na Ursynowie. O nową sygnalizację w tym miejscu wnioskowali mieszkańcy, radni i władze dzielnicy. Dlatego, po przeprowadzonej analizie, zdecydowaliśmy o wpisaniu go na listę planowanych sygnalizacji świetlnych.
Quote-alpha
Nowa sygnalizacja będzie wyposażona w automatyczną detekcję pieszą i kołową, zostanie również skoordynowana. Przy okazji tych prac przebudujemy też oświetlenie i odtworzymy nawierzchnię chodnika.

Sygnalizacja świetlna została uruchomiona w maju 2019[10].

Otoczenie[]

Przy Stryjeńskich znajdują się:

Patroni[]

Nazwa ulicy upamiętnia czterech artystów o tym samym nazwisku, czyli Aleksandra Stryjeńskiego, Karola Stryjeńskiego, Tadeusza Stryjeńskiego i Zofię Stryjeńską.

Galeria[]

Przypisy

  1. Uchwała nr 32 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5 grudnia 1977 r. w sprawie nadania nazw ulicom
  2. Plan Warszawy z 1980-1981 r. (PPWK - wyd. 3-4), udostępnione na stronie Trasbus
  3. Plan Warszawy z 1978-1979 r. (PPWK - wyd. 1-2), udostępnione na stronie Trasbus
  4. Ulica Stryjeńskich - zwycięski projekt z II edycji. Budżet Partycypacyjny, dostęp: 30 kwietnia 2016
  5. UL. STRYJEŃSKICH – ARMAGEDON SZYKOWANY DLA KIEROWCÓW POŁUDNIOWEGO URSYNOWA. passa.waw.pl, 30 marca 2016, dostęp: 30 kwietnia 2016
  6. Czterogodzinna awantura o ulicę Stryjeńskich. TVN Warszawa, 20 kwietnia 2016, dostęp: 30 kwietnia 2016
  7. Ursynów. Na Stryjeńskich bez zmian. Na co innego się umawialiśmy. Gazeta Stołeczna, 20 lipca 2016
  8. Skrzyżowanie strachu. Decyzja zapadła: W przyszłym roku stanie sygnalizacja. Haloursynow.pl, 27 listopada 2017
  9. Nowe światła na ul. Stryjeńskich. Wystartowały prace. ZDM, 11 marca 2019
  10. Nowe światła na Stryjeńskich już są. ZDM, 13 maja 2019
Advertisement