Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Solipska to ulica we Włochach długa na 550 metrów, biegnąca od ronda u zbiegu ulic Kleszczowej, Bolesława Chrobrego oraz Ryżowej do ulicy Tynkarskiej. Jedyną przecznicą ulicy jest ulica Batalionu "Włochy".

Ulica Solipska w swoich początkach była główną drogą podwarszawskiej wsi Solipse (od której zaczerpnęła swą nazwę). Łączyła ją z dzisiejszą ulicą Włodarzewską (wówczas: Solipsowską), która z kolei była dojazdem do Szosy Krakowskiej (dziś ulica Grójecka). Gdy Solipse znalazły się w granicach miasta Włochy, ta nienazwana uliczka otrzymała miano Solipskiej. Po włączeniu Włoch do Warszawy w 1951 roku, uliczce nadano nazwę Solipsowskiej (wówczas dotychczasowa Solipsowska – Włodarzewska – otrzymała obecną nazwę). Nazwa Solipska funkcjonuje ponownie od drugiej połowy lat 60. XX wieku.

Najważniejsze obiekty

  • Solipska 17/19 – Gimnazjum Nr 112
  • Przy skrzyżowaniu Solipskiej z Bolesława Chrobrego i Ryżową znajduje się kapliczka, która w 2014 roku została przeniesiona w nowe miejsce w związku z przebudową skrzyżowania i budową ronda.

Ciekawostki

  • Rondo, od którego ul. Solipska rozpoczyna swój bieg, jest jednym z nielicznych skrzyżowań w Warszawie na którym każda dochodząca ulica ma inną nazwę. Są to ulice Bolesława Chrobrego, Kleszczowa, Ryżowa i Solipska.
Advertisement