Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Smocza.

Nieodśnieżona ulica Smocza

Wybrukowany odcinek Smoczej

Ulica Smocza – ulica na osiedlu Muranów, w obszarze MSI Nowolipki w dzielnicy Wola, przebiegająca od Nowolipia do Stawek.

Historia

Ulica istnieje od początku XVIII wieku, a współczesną nazwę nadano jej w 1770 roku. Początkowo biegła od Nowolipia do Gęsiej, potem stopniowo ją wydłużano aż do Stawek. Przez lata tą ulicę oraz jej kamienice zamieszkiwali przede wszystkim Żydzi dominujący liczebnie na Muranowie.

Wielu spośród nich mieszkało w bardzo niewielkich mieszkaniach, jak choćby na osiedlu robotniczym między Niską a Stawkami, gdzie w 16 domach mieściło się 1 200 jednoizbowych mieszkań. Ponadto od 5 listopada 1923 roku Smoczą kursowały tramwaje.

W 1940 roku ulica w całości znalazła się w getcie warszawskim, a w latach 1943-1944 jej zabudowa została całkowicie zrównana z ziemią. Po wojnie ulicę poszerzono, tramwaje zlikwidowano, a wokół powstały nowe bloki nowego osiedla Muranów.

Przebieg

Ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z Nowolipiem, po czym kieruje się na północ przecinając kolejno ulice Nowolipki, Dzielną, Pawią, Anielewicza, Glinianą, Miłą oraz Niską, by zakończyć się na skrzyżowaniu ze Stawkami.

Nazwa

Etymologia nazwy jest nieustalona, Kwiryna Handke za F. M. Sobieszczańskim kojarzy nazwę z istniejącym podobno w tym rejonie domem pod znakiem smoka[1].

Otoczenie

Przy ulicy Smoczej położone są następujące obiekty:

Historyczne otoczenie

Współczesna zabudowa nie ma praktycznie nic wspólnego z zabudową przedwojenną, jaka znajdowała się przy ulicy Smoczej. Całość kamienic i innych obiektów została zniszczona podczas powstania w getcie oraz po jego upadku, w ramach systematycznego niszczenia dawnej dzielnicy żydowskiej. Zniknęło także wiele dawnych uliczek tej części Muranowa, które krzyżowały się ze Smoczą: Sochaczewska, Gliniana, Libelta, Ostrowska oraz Gęsia. Spośród ważnych, nieistniejących zabudowań ulicy Smoczej należy wymienić:

Przypisy

  1. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa, 1998

Linki zewnętrzne

Advertisement