Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Skawińska – nieistniejąca ulica, która położona była na Okęciu, na osiedlu Gorzkiewki. Przez większą część swojego istnienia łączyła Gorzkiewki z Wyczółkami, w ostatnim wcieleniu była krótką bitą uliczką w zabudowaniach Terminalu Cargo Lotnisko Okęcie.

Droga powstała jako zachodnia część traktu, który wiódł od wsi Gorzkiewki, od przechodzącej przez nie w osi północ-południe ul. Wirażowej, na wschód do Wyczółek, gdzie rozwidlał się na drogę w kierunku traktu puławskiego (dziś jest to ul. Poleczki) i w stronę Służewa. Droga powstała prawdopodobnie wraz z rozwojem tych wsi, a więc w XV lub XVI wieku, bo właśnie na te wieki przypada powstanie i rozwój osad. Odcinek wschodni traktu przetrwał do dziś jako ul. Wyczółki.

Ulica widoczna jest w tym kształcie zarówno na planach rosyjskich z 1838 roku[1], jak i na planach austrowęgierskich z 1911 roku[2], gdzie zabudowania przy ulicy widocznie są jedynie na jej wschodnim odcinku, czyli dzisiejszej ul. Wyczółki.

W latach 30. ulicę przecięły tory kolei radomskiej. Na planie miasta z 1936 roku oraz na zdjęciach lotniczych z 1945 roku[3] widać jest, że ulica przechodzi od zabudowań Gorzkiewek przez pola uprawne, skąd brak zabudowań, widoczny jest też przejazd kolejowy przez tory. W 1951 roku teren ulicy znalazła się w granicach miasta, a w 1961 roku uzyskała swoją nazwę. Ulica krzyżowała wówczas z ul. Gorzkiewki, nienazwaną ulicą i ul. Zatorze. W 1967 roku przy skrzyżowaniu ulic Wirażowej i Skawińskiej/Wyczółki uruchomiono pętlę autobusową Gorzkiewki, do której dotarła linia 154, kończąca tu swoją trasę do 1991 roku.

W związku z sąsiedztwem rozbudowującego się lotniska "Okęcie" osiedle Gorzkiewki coraz bardziej podupadało, a kolejne domostwa były opuszczane i likwidowane, a wraz z nimi zanikały kolejne ulice. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku zwiększono liczbę torów w rejonie ulicy, doprowadzając do likwidacji zachodniego odcinka ul. Zatorze oraz odcinka ul. Skawińskiej wraz z przejazdem kolejowymi z ulicy Skawińskiej do ul. Wyczółki.

Większa część ulicy zniknęła w latach 90. przy rozbudowie terminalu cargo lotniska i jedyną pozostałością ulicy został 120-metrowy odcinek na grodzonym terenie terminalu przy którym znajdowały się ostatnie pozostałości Gorzkiewek, które zburzono lat 90. XX wieku. 26 marca 2015 roku rada miasta usunęła uchwałą numer VIII/155/2015 ulicę Skawińską ze spisu ulic, co weszło w życie dwa tygodnie później.

Ostatni ślad istnienia ulicy Skawińskiej, 120-metrowy odcinek ścieżki na terenie terminalu cargo przy lotnisku, zniknął w 2017 roku wraz z otwarciem terminala kurierskiego DHL Express, który objął również teren dawnej ulicy[4] - północna granica terenu terminala przebiega śladem dawnej ul. Skawińskiej.

Galeria[]

Przypisy

Advertisement