Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Siedzibna – ulica położona na Bródnie w dzielnicy Targówek, która biegnie mniej więcej od ul. Ogińskiego do ul. Bolesławickiej, jednak z obu stron jest ślepą uliczką.

Drewniany dom (nr 43)

Obszar, na którym znajduje się ulica Siedzibna, znalazł się w granicach Warszawy w 1916 roku, sama ulica została zaś wytyczona najpewniej w I połowie lat 20. XX wieku w miejscu dawnej drogi narolnej, kiedy to odchodziła od Białołęckiej (dziś jest to ul. Wysockiego) zarówno na wschód, jak i na zachód. Nazwa ulicy została nadana w 1919 roku i pochodziła od siedziby jakiejś instytucji, być może od komisariatu policji XXV Bródno. Początkowo wykształciła się tylko jedna przecznica, ulica Ogińskiego, jednak z czasem zaprojektowano i wytyczono kolejne. W 1939 roku ulica rozpoczynała się od Oliwskiej, po czym kierowała się na wschód i krzyżowała kolejno z ulicami Białołęcką, Ogińskiego, Łąkocińską, planowaną Krzywińską, planowaną Bolesławicką i Sądowelską, by zakończyć się na planowanej ul. Wąsowskiej, przebiegającej wówczas w pobliżu granic miasta. Ulica było dość gęsto zabudowana, głównie domami oraz niewielkimi kamieniczkami, w budynku nr 31 mieścił się przez pewien czas XXV komisariat Policji Państwowej (potem przeniósł się na ul. Nadwiślańską 15).

Kamienica (nr 25) i współczesny budynek (nr 27)

Zabudowa ulicy poniosła duże straty już w 1939 roku, kiedy to w wyniku niemieckiego ostrzału zniszczony został duży fragment południowego Bródna, szczególnie w rejonie ul. Białołęckiej – w rejonie ul. Krzywińskiej zabudowa zachowała się w dużo lepszym stanie i mogła być dalej użytkowana. Po rozszerzeniu granic miasta w 1951 roku ulica Siedzibna została przedłużona na wschód aż do ul. św. Wincentego, okolica zachowała jednak przedmiejski charakter z domkami i tandetnymi kamieniczkami. Okolica zaczęła się zmieniać w latach 60. XX wieku, kiedy to zaczęto realizację osiedla Bródno – najpierw zabudowano i zlikwidowano wschodni odcinek skracając ulicę do Rembielińskiej, a następnie zachodni odcinek, pozostawiając ulicę z dawną zabudową jedynie w rejonie Ogińskiego i Krzywińskiej, wolną przestrzeń zajęły zaś nowe bloki, a potem współczesna zabudowa. Tłumaczy to fakt, że numeracja ulicy rozpoczyna się wysoko, bo od nr 22 (nie licząc późniejszego budynku, któremu nadano nr 6).

Ulica rozpoczyna się na tyłach bloku przy ul. Wysockiego 2, po czym kieruje się na wschód krzyżując się kolejno z ulicami Ogińskiego, Łąkocińską, Krzywińską oraz Bolesławicką, by zakończyć się na tyłach bloku przy ul. Rembielińskiej 3/5.

Z dawnej zabudowy ulicy do dzisiaj zachowały się budynki oznaczone numerami: nr 25, nr 28, nr 31, nr 34, nr 36, nr 38, nr 40, nr 41, nr 43 i nr 45. Ciekawostką adresową ulicy Siedzibnej jest fakt, że budynek nr 6 nie trzyma reguł uszeregowania numerów zgodnie z oddalaniem się od Wisły, gdyż znajduje się bardziej na wschód od budynku nr 22, w dodatku pomiędzy nim a nr 28.

Galeria

Advertisement