ulica brak numeracji
Samborska
Samborska.JPG
ul. Samborska
Dzielnica: Śródmieście
Okres powstania: ok. 1770 roku
Długość: 22 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Samborska – niewielka uliczka położona na Nowym Mieście w dzielnicy Śródmieście, odchodząca ślepo od ul. Przyrynek.

Historia

Ulica istnieje od około 1770 roku, a nazwa wzięła się od właścicieli okolicznych terenów, rodziny

Tablica MSI

Samborskich. Biegła początkowo od ul. Przyrynek do ul. Rybaki, z czasem ulica uległa skróceniu do ślepego zaułka. Zabudowa uległa niemal całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Po wojnie ulica faktycznie istniała, choć coraz trudniej było dostrzec jej zarysy poprzez zarastanie oraz zabudowę nowo wytyczonych ulic Burmistrzowskiej i Rajców. Ogrodzona i zapuszczona zniknęła ze świadomości mieszkańców, choć nigdy oficjalnie nie zlikwidowano ulicy.

W 2009 roku pojawił się pomysł rewitalizacji uliczki, we wrześniu przygotowano dwudniową grę miejską, której celem miało być zebranie pomysłów na zagospodarowanie dawnej uliczki. Prace rewitalizacyjne zakończyły się 23 kwietnia 2010 roku, ułożono nowy chodnik, postawiono tablice informujące o historii uliczki. Ulica uważana jest za najkrótszą w Warszawie (obok 25-metrowej ul. Bacciarellego), a nawet w Polsce, ma 22 metry długości i 2,7 metra szerokości.

Patron

Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska rodziny Samborskich - warszawskich mieszczan, którzy od XVII w. byli właścicielami okolicznych gruntów.

Ciekawostki

  • Podobno niegdyś, podczas spaceru ulicą, Fryderyk Chopin wpadł na pomysł skomponowania walca. A jako że ulica, jak i spacer były bardzo krótkie, to powstał zaledwie 2-minutowy utwór, znany jako Walc Minutowy Des-Dur.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.