ulica 1-3
Sadurka
Dzielnica: Ochota
Okres powstania: lata 50. XX wieku
Długość: 80 m
Google MapsOpen Street Map

Ulica Sadurka (do 2015 roku Nowosolipsowska) – niewielka ulica położona na Szczęśliwicach w dzielnicy Ochota, która biegnie od ul. Włodarzewskiej na północ, by tam ślepo się zakończyć.

Historia

Ulica na zdjęciu lotniczym z 1945 roku

Ulica w kształcie podobnym do dzisiejszego widoczna jest jako wąska droga gruntowa już na zdjęciu lotniczym z 1945 roku, gdy znajdują się przy niej dwa zniszczone budynki, jeden po jej zachodniej i po wschodniej stronie. Ulica należała wówczas do gminy Okęcie i została wraz z nią włączona do miasta w 1951 roku.

W dzisiejszym kształcie ulica powstała w latach 50. XX wieku i wówczas uzyskała nazwę Nowosolipsowska, która pochodziła od faktu, że ulica odchodziła od ulicy Solipsowskiej, czyli dzisiejszej Włodarzewskiej - w ten sposób, przez dodanie członu "nowo" tworzone są nazwy dróg projektowanych, wobec których później uchwala się inne nazwy, jednak w tym wypadku nazwę projektową pozostawiono jako stałą, podobnie jak w przypadku ulic Nowoberesteckiej i Nowowiśniowej.

Zmiana nazwy

Na początku 2011 roku rada miasta opublikowała listę ulic, których nazwy formalnie nigdy nie zostały im przyznane - w ustroju komunistycznym zdarzało się, że ulice czy place nazywano na przykład podczas akademii pierwszomajowych i nikt później nad tym nie głosował - znalazła się wśród nich także ulica Nowosolipsowska. Zdecydowano się wówczas przegłosować oficjalne nadanie nazw tych ulic, jednak nazwa ulicy Nowosolipsowskiej wzbudziła kontrowersje jako będąca nazwą czysto projektową - i ulica dalej oficjalnie pozostała bez nazwy. W późniejszych dyskusjach padł pomysł nadania ulicy nazwy Sadurka (pochodzenie nazwy opisano niżej), jednak Rada Dzielnicy Ochota zaopiniowała ją negatywnie i zaproponowała nadanie nazwy ulica kapitana Lucjana Dobaczewskiego "Korwina". Nazwy jednak nie zaakceptowano i ulica pozostała bez oficjalnej nazwy do 2015 roku.

Ostatecznie 9 lipca 2015 roku rada miasta nadała ulicy uchwałą XIV/311/2015 oficjalną nazwę Sadurka, związaną z Sadurką, potokiem, który dawniej przepływał przez okolice tejże ulicy płynąc od swoich źródeł w okolicach Włoch i Czystego przez Szczęśliwice, Rakowiec, Okęcie, Służewiec, Służewiec i Wilanów aby ujść do Wisły. Potok na zachód od ul. Grójeckiej po wojnie skanalizowano, a mniejsze cieki zasypano, pozostała jego część istnieje dziś jako Potok Służewiecki.

Zabudowa i zagospodarowanie

Przy ulicy znajdują się obecnie dwa budynki mieszkalne jednorodzinne, obydwa na zachodniej pierzei - wschodnia jest niezabudowana i zadrzewiona.

Od 29 sierpnia 2013 roku rejon ulicy obowiązuje plan zagospodarowania Szczęśliwic Południowych, według którego ulica jest przeznaczona do przedłużenia do ok. 160 metrów z placem do zawracania na końcu ulicy i poszerzona do 9 metrów. Tereny na jej wschodniej pierzei przeznaczono na zabudowę wielorodzinną (inwestycję na 114 lokali planuje tu obecnie Dom Development), a na zachodniej pierzei jej przedłużenia przeznaczono tereny należące dziś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji na zabudowę jednorodzinną lub wielorodzinną do czterech kondygnacji.

Komunikacja

Najbliższymi ciągiami komunikacyjnymi przy ulicy są ul. Włodarzewska i ul. Grójecka, a niedaleko ulicy znajduje się przystanek Harfowa.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.