Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy w Śródmieściu. Zobacz też: nieistniejący plac Służewski.

Ulica Służewska – ulica położona w Śródmieściu Południowym w dzielnicy Śródmieście, która biegnie bez przecznic od skrzyżowania z al. Wyzwolenia i ul. Czerwijowskiego do skrzyżowania z ul. Koszykową.

Ulica powstała i została zabudowana na początku XX wieku, w 1908 roku otrzymała nazwę Służewska, w nawiązaniu do Służewa, będącego wówczas podwarszawską wsią (a obecnie osiedlem na pograniczu Mokotowa i Ursynowa). Przy ul. Służewskiej powstało jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej secesji – pod nr 3 wybudowano kamienicę projektu Mikołaja Tołwińskiego. Podczas I wojny światowej ulica stała się "centrum" walki o niepodległości, gdyż tutaj w kamienicy nr 5 zamieszkał Józef Piłsudski, i tutaj 22 lipca 1917 roku został aresztowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu.

Zabudowa uległa znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej, część budynków (w tym bardzo dobrze zachowaną kamienicę nr 3) rozebrano po wojnie, część zaś (w tym kamienica nr 5) dotrwała jeszcze do lat 60. XX wieku. Budynki te znalazły się na zapleczu wybudowanych w latach 50. XX wieku bloków osiedla Latawiec (MDM III) projektu Eleonory Sekreckiej, będącego częścią Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Zabudowa ta ukształtowała współczesny wygląd ulicy, przesuniętej w związku z budową osiedla o około 50 metrów na wschód, zaś od nowej ulicy adres otrzymał tylko jeden budynek – blok nr 2.

Spośród nieistniejących budynków przy ul. Służewskiej należy wspomnieć o poniższych:

  • ul. Służewska 3 – Kamienica Mikołaja Tołwińskiego, secesyjna, mieszkał w niej Witold Gombrowicz
  • ul. Służewska 5 – Kamienica, w 1917 roku mieszkał w niej Józef Piłsudski
  • ul. Służewska 8 – Kamienica Bronisława Lessera

Przy ul. Służewskiej (w podwórku, w kierunku ul. Natolińskiej) znajduje się również kamień upamiętniający Józefa Piłsudskiego, ulokowany w miejscu, gdzie znajdowała się kamienica, w której mieszkał w 1917 roku.

Advertisement