Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespoły przystankowe Dworzec Gdański (Rydygiera) i Rydygiera.

Ulica Ludwika Rydygiera – ulica na Żoliborzu, na Starym Żoliborzu oraz Sadach Żoliborskich.

Historia

Pojawia się po raz pierwszy na mapach Warszawy w 1961[1] – przebiega w linii prostej na odcinku Powązkowska – Stołeczna (ob. Popiełuszki), a następnie kieruje się na południowy wschód pod ul. Mickiewicza.

Zdjęcia z lat siedemdziesiątych pokazują już, że ulica przy Stołecznej zakręca lekkim łukiem omijając dobudowane bloki mieszkalne[2].

W latach pięćdziesiątych na odcinku Przasnyska-aleja Jana Pawła II kursowała linia „122”. Od 2012 do 2015 na kraniec przy Dworcu Gdańskim (Rydygiera) kursowała „205”, kiedy zastąpiła ją linia „221”. Od 2016 do 2019 wspomniana już linia „205” ponownie kursowała na opisywanej ulicy – odcinek od ul. Matysiakówny do ul. Przasnyskiej.

Opis

Rozpoczyna się na zachodzie przy ul. Powązkowskiej przy pl. Niemena, następnie przecina ulice Przasnyską, Anny German, Matysiakówny, al. Jana Pawła II, księdza Boguckiego, Felińskiego i Kokardy. Kończy się pod wiaduktem żoliborskim. Po numer 3a znajduje się Komisariat Policji Warszawa Żoliborz, a na rogu z ul. Felińskiego jest Izba Skarbowa.

Patron

Patronem ulicy jest Ludwik Rydygier, wybitny chirurg, który jako pierwszy dokonał resekcji żołądka. Do 24 marca 1993 patronem był Juliusz Rydygier, działacz robotniczy, działacz PPS-u, który brał udział w spotkaniu założycielskim Polskiej Partii Robotniczej – nazwa została zmieniona w procesie dekomunizacyjnym.

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.