Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Rakowiecka – ulica położona na Mokotowie, łącząca ulicę św. Andrzeja Boboli z Puławską.

Historia[]

W przeszłości ulica była drogą prowadzącą ze wsi Mokotów do Rakowca i Wyględowa – w XVIII wieku nosiła wiele różnych nazw, takich jak gościnec Rakowiecki, droga do Rakowca, a także gościniec Rakowski (pochodząca od wsi Raków). Ulica została wyregulowana w połowie XIX wieku, a obecną nazwę nadano pod koniec XIX wieku.

Opis ulicy[]

Przebieg[]

Przecznice ulicy Rakowieckiej to al. Niepodległości i ul. Wiśniowa, dodatkowo w kierunku południowym odchodzą od niej ulice Akacjowa, Fałata, Łowicka, Kielecka, Opoczyńska, Asfaltowa, Kazimierzowska, Sandomierska i Starościńska. Ulica nie ma przedłużenia z żadnej strony.

Otoczenie[]

Wzdłuż ulicy znajdują się stare zabudowania Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zabudowania Szkoły Głównej Handlowej, Kościół i Parafia św. Andrzeja Boboli razem z Papieskim Wydziałem Teologicznym, Sekcja św. Andrzeja Boboli "Bobolanum", Muzeum Geologiczne, Państwowy Instytut Geologiczny, urząd dzielnicy Mokotów, Areszt Śledczy oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. U zbiegu z aleją Niepodległości znajduje się południowe wejście do stacji metra Pole Mokotowskie.

Przy Rakowieckiej 4a filia urzędu pocztowego nr 8, a przy Rakowieckiej 2a filia urzędu pocztowego nr 12. Odbywa się nią ruch autobusowy oraz (na odcinku al.Niepodległości - Boboli) tramwajowy.

Ciekawostki[]

Rakowiecka (nr 5)

Kamienica (nr 5)

  • Przy ulicy znajduje się Areszt Śledczy, dzięki któremu ulicę nazywa się czasem "najdłuższą ulicą w Warszawie", bo niektórzy (więźniowie) przechodzą ją przez 15 czy 25 lat, a czasem wcale jej nie przechodzą. Dawniej tłumaczono to powiedzenie faktem, że prowadzi od Moskwy (kino Moskwa – obecnie nieistniejące) przez więzienie do pętli (tramwajowej), która znajduje w zachodniej części ulicy.
  • Przy Rakowieckiej znajduje się szereg tablic upamiętniających Powstanie Warszawskie:
    • Rakowiecka 15/17 – Tablica z napisem: "3 i 4.8.1944 hitlerowcy rozstrzelali w kilku domach razem 40 osób”.
    • Rakowiecka 26/30 – Tablica upamiętniająca zdobycie tych budynków przez kompanię O-2 pułku AK ”Baszta” w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego.
    • Rakowiecka 37 – Tablica na murze Aresztu Śledczego, z opisem wydarzeń 2 sierpnia 1944 (wymordowanie 600 więźniów przez Niemców oraz oswobodzenie się reszty i przyłączenie do Powstania).
    • Rakowiecka 37 – Tablica na murze upamiętniająca wymordowanie 283 więźniów politycznych przez komunistów po roku 1945 w Areszcie Śledczym bezpieki.
    • Rakowiecka 37 – Tablica na murze upamiętniająca Kazimierza Pużaka, Sekretarza Generalnego Polskiej Partii Socjalistycznej, przewodniczącego Rady Jedności Narodowej, jednego ze skazanych w pokazowym procesie szesnastu, umęczonego na śmierć w więzieniu w Rawiczu.
    • Rakowiecka 61 (budynek Jezuitów) – dwie tablice upamiętniające śmierć 40 osób z rak hitlerowców 2 sierpnia 1944
Muzeum Geologiczne mamut

Mamut przed Muzeum Geologicznym

  • Przed budynkiem Muzeum Geologicznego przez lata znajdowała się figura mamuta.
  • Na budynku stojącym na rogu z ul. Puławską znajdują się dwie tablice pamiątkowe, odnoszące się do wydarzeń związanych z tym samym mieszkaniem w tej kamienicy:
    • Tablica poświęcona Melchiorowi Wańkowiczowi, który mieszkał w tym domu.
    • Tablica poświęcona opozycyjnemu salonowi literackiemu prowadzonemu przez wnuczkę Wańkowicza i jej męża. Napis brzmi: "W tym domu w latach 1976-1979 działał opozycyjny salon literacki prowadzony przez Annę Erdman i Tadeusza Walendowskiego, propagujący niezależną kulturę – bywalcy i przyjaciele."
  • Fasada budynku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy Rakowieckiej 30 jest wygięta pod kątem 45° w stosunku do ulicy, gdyż w przedwojennych planach pod takim kątem Rakowiecka miała krzyżować się z przedłużoną przez Pole Mokotowskie ulicą Uniwersytecką.

Galeria[]

Advertisement