FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Stacja metra Racławicka oraz Zespół przystankowy Metro Racławicka.
Racławicka
Rakowiec, Stary Mokotów, Wyględów
Mokotów, Ochota
Racławicka
ul. Racławicka (rejon Żwirki i Wigury)
Okres powstania: lata 80. XIX wieku
Długość: 4 000 m
Zakres numerów: 1-156
Google MapsOpen Street Map

Ulica Racławicka (dawniej Droga Fortowa) – ulica położona na Mokotowie i Ochocie, która biegnie od Puławskiej do Grójeckiej, z kilkukrotnie przerwanym biegiem. Nazwa ulicy wiąże się z miejscowością Racławice, obok której 4 kwietnia 1794 roku stoczona została zwycięska bitwa między Polakami a Rosjanami.

Racławicka 2

Ulica Racławicka (rejon ul. Sąchockiej)

Ulica powstała zapewne pod koniec XIX wieku (około 1880 roku) jako droga forteczna między obiektami fortecznymi Twierdzy Warszawa: Rakowiec, Mokotów oraz Odyńca wzdłuż wału międzyfortecznego, po jego północnej stronie. Ulicę nazywano początkowo Szosą Fortową lub Drogą Fortową, biegła ona wówczas jedynie między dzisiejszą Puławską a Zbarską (dziś rejon Żwirki i Wigury). W 1916 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy, a w 1922 roku uzyskała nazwę Racławicka. W 1926 roku zaplanowano budowę linii tramwajowej wzdłuż Księcia Trojdena, Sanockiej, Zbarskiej i Racławickiej między Puławską a Grójecką, jednak projektu nigdy nie zrealizowano. Ponadto w latach 30. XX wieku u zbiegu z aleją Niepodległości planowano utworzenie placu Niepodległości.

W 1939 roku ulica Racławicka rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z Puławską, po czym kierowała się na zachód, krzyżując się z takimi ulicami jak: Bałuckiego, Misyjna, Tenisowa, Kazimierzowska, planowana Drużynowa, planowana Bartosza, planowana Piłkarska, Szczekocińska, następnie krzyżowałaby się z dwiema planowanymi, acz nienazwanymi ulicami, potem byłaby planowana Hokejowa, al. Niepodległości z pl. Niepodległości, planowana Iłżecka, planowana Zapaśnicza, planowana Wyścigowa, planowana Łowicka, planowana Kolarska, planowana Kajakowa, Wołoska, Pływacka, Karwińska, Balonowa, Maratońska, Turystyczna, Chodkiewicza, Płatowcowa oraz Miłobędzka, a ulica Racławicka kończyła się u zbiegu ze Zbarską i Żwirki i Wigury. W planach było przedłużenie ulicy na zachód, aż do Grójeckiej (częściowo jako ul. Korotyńskiego). W pobliżu ul. Puławskiej wybudowano kamienice mieszkalne, a bardziej na zachód powstały domy jednorodzinne oraz wille, szczególnie w rejonie fortu "Mokotów" – do pętli przy Płatowcowej już w 1936 roku dotarła linia autobusowa "R". Dużą połać terenu w zachodniej części ulicy zajmował też folwark AGRiL-u. Wiele z budynków przy Racławickiej uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej.

W II połowie lat 40. XX wieku wzdłuż północnej pierzei ulicy, między al. Niepodległości a Wołoską, wybudowano osiedle Mokotów, zaś w latach 60. XX wieku ulicę przedłużono do Mołdawskiej (przecinając ulice Gorlicką, Jankowską i Jasielską), wtedy też na Rakowcu powstały bloki osiedla Rakowiec, w latach 70. XX wieku powstał odcinek ulicy w rejonie Sąchockiej (dużo później połączony z Grójecką. W latach 90. XX wieku wyasfaltowano odcinek ulicy między Wołoską a al. Niepodległości, natomiast w 2006 roku odcinek od Wołoskiej do Żwirki i Wigury przeszedł gruntowną przebudowę, wybudowano drugą jezdnię, wzdłuż utworzono ścieżkę rowerową. Przebudowa ulicy zakończyła się 12 lipca 2006 roku. W latach 2015-2016 przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Wołoską i ul. Odyńca. W planach jest budowa pełnej jezdni od Żwirki i Wigury do Grójeckiej, a także przedłużenie ulicy na wschód jako ulica Noworacławicka.

Raclawicka

Ulica Racławicka
(rejon ul. Kazimierzowskiej)

Racławicka (2)

Ulica Racławicka
(rejon ul. Żwirki i Wigury)

Racławicka (3)

Ulica Racławicka (planowany odcinek) w rejonie Mołdawskiej

Ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z Puławską i Dolną, po czym kieruje się na zachód, biegnąc w następujący sposób:
1x2B-TLP ul. Puławska / ul. Dolna
1x1L ul. M. Bałuckiego
1x1P ul. Dożynkowa
1x1L ul. Tenisowa
1x1B ul. Kazimierzowska
1x1P ul. Drużynowa
1x1P ul. Piłkarska
1x1L ul. Szczekocińska
1x2BN al. Niepodległości
1x1BK ul. Wołoska

Tu następuje przerwanie biegu, który kontynuowany jest kilkadziesiąt metrów dalej na południe:
1x1B-TLP ul. Wołoska / ul. A. E. Odyńca
1x1LNAP ul. Pływacka / ul. Karwińska
1-2
2x1LN ul. Balonowa
2x1PN ul. Maratońska
2x1PN ul. Turystyczna
2x1PN ul. Oszczepników
2x1LN ul. Płatowcowa
2x1B ul. Miłobędzka
2x1LN ul. Do Fortu
2x2B ul. Żwirki i Wigury
2-1
1x1P ul. Jasielska
1x1BK ul. Mołdawska
1x1PP ul. K. Bohdanowicza
1x1L ul. Sąchocka
1x1P ul. W. Sierpińskiego
1x2B-TLP ul. Grójecka / ul. Harfowa

Wzdłuż Racławickiej, na odcinku od ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Wołoskiej, poprowadzona jest ścieżka rowerowa.

Racławicka (nr 17)

Kamienica (nr 17)

Racławicka (nr 94)

Dom (nr 94)

Wzdłuż ulicy Racławickiej zlokalizowane są następujące obiekty:

Przy Racławickiej zachował się szereg przedwojennych kamienic i domów, które współcześnie znajdują się pod numerami: nr 1, nr 3, nr 5, nr 12, nr 14, nr 17, nr 22, nr 29b, nr 31, nr 94, nr 96, nr 98, nr 100, nr 101, nr 103, nr 105, nr 106, nr 118, nr 120, nr 126 oraz nr 128.

Oprócz tego na rogu z Balonową znajdują się dwie tablice pamiątkowe połączone znakiem Polski Walczącej, poświęcone żołnierzom kompanii O-1 batalionu "Olza" pułku AK ”Baszta”, którzy 1 sierpnia 1944 roku polegli w walce z oddziałami niemieckiej Luftwaffe. Ponadto na rogu ze Żwirki i Wigury znajduje się kapliczka, a pod skrzyżowaniem z aleją Niepodległości zlokalizowana jest stacja metra A-9 Racławicka.

Linki zewnętrzneEdytuj